м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Скасування оптової ліцензії для малих виноробних підприємств на реалізацію продукції, виготовленої з власновирощеної сировини

Привід

У січні 2016 року податкова міліція Одеської області провела обшук і вилучила у відомого приватного французького винороба Крістофа де Лакарена 6,9 тис. пляшок вина і виноматеріали загальною вартістю понад 9 млн грн., а також обладнання, мотивувавши це відсутністю дозвільних документів на виробництво вина.


У той же час журналіст Павло Шеремет у своєму блозі на 
«Українській правді» написав, що Крістоф Лакарен уже кілька років намагається отримати ліцензію на виробництво вина, але безуспішно – цей вид діяльності монополізований кількома великими групами і не розвивається. За словами журналіста, випадок із де Лакареном – уже другий за останній час: у грудні 2015 року співробітники податкової міліції завітали до Євгена Шнейдериса, власника та директора виноробні «Бейкуш», заарештували продукцію й обладнання.

Проблема

 

Проектом Закону України від 11.12.2015 р. № 3630 «Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні» пропонувалося підвищити акцизний податок на 500% на тихі вина, на 50% – на ігристі, кріплені й ароматизовані вина, а також на коньяк – на 135,26% із 1 березня 2016 року. Окрім того, протягом 5 наступних років було передбачено додаткове щорічне підвищення акцизних податків ще на 5%, плюс щорічна інфляція.                    

Реалізація цієї ініціативи стала б кроком у напрямі знищення галузі, розгортання тіньового ринку алкогольних напоїв і зростання соціальної напруги, особливо в регіонах, де цей сектор є бюджетоутворюючим. У разі підвищення акцизу на алкоголь і вартості продукції, коли купівельна спроможність залишається на попередньому рівні, створюються умови для тінізації ринку і збільшення кількості фальсифікату.

Ще одна проблема - висока вартість ліцензії на оптовий продаж виноробної продукції для виробників — 500 тис. грн на рік. Це було прийнятним тільки для потужних виробників виноробної продукції і призводило до монополізації ринку і зменшення конкуренції між товаровиробниками.

  

Пропозиції ТПП України

  • Тема несприятливої ​​акцизної політики й необґрунтовано високої вартості ліцензій у галузі виноробства неодноразово розглядалася на засіданнях комітету підприємців АПК при ТПП України.  22 грудня 2015 року ТПП України направила звернення до українського уряду із проханням не допустити знищення виноградно-виноробної галузі країни та значних втрат державного бюджету через підвищення ставок акцизного податку, які є прийнятними тільки для потужних виробників виноробної продукції і призводить до монополізації ринку та зменшення конкуренції між товаровиробниками.
  • ТПП України ініціювала проведення Національного виноробного форуму. 

 Кроки досягнення результату

  • Комітет підприємців АПК при ТПП України спільно з корпорацією «Укрвинпром» звернувся до Верховної Ради України з проханням накласти мораторій на перевірки фермерських виноробних господарств. 
  • Корпорація «Укрвинпром», яка є членом комітету підприємців агропромислового комплексу при ТПП України, надіслала міністру аграрної політики та продовольства України Олексію Павленку лист-звернення щодо нової акцизної політики.
  • Ініціативу підтримав і Європейський комітет виробників вина. Його генеральний секретар Ігнасіо Санчес Рекарте надіслав звернення прем`єр-міністру України Арсенію Яценюку, міністру фінансів Наталії Яресько та голові Державної фіскальної служби України Роману Насірову щодо наслідків стрімкого підвищення акцизних податків на вино в Україні.
  • 24 лютого 2016 року за ініціативи ТПП України відбувся Перший національний виноробний форум. Він об’єднав підприємців виноградарсько-виноробної галузі та фахівців міністерств агросектора. Представники професійних організацій виноградарсько-виноробної галузі, лідерів ринку та малих і середніх підприємств обговорили стан, найгостріші проблеми та перспективи розвитку виноробства в Україні, а також експортну спроможність і конкурентні особливості українського вина для його реалізації на зарубіжному ринку. За підсумками заходу було схвалено Звернення до органів державної влади з пропозиціями, спрямованими на стабілізацію галузі. 
  • 14 грудня 2016 року в ТПП України відбувся Другий національний виноробний форум  за участю понад 200 представників як невеликих господарств так і лідерів ринку.  Вдосконалення державної політики підтримки виноградно-виноробної галузі, фіскального та земельного законодавства, спрощення процедури отримання дозволу на виробництво виноробної продукції, зміни в оподаткуванні фермерських господарств, доступність кредитування – такі теми було обрано для панельних дискусій. Усі пропозиції за результатами форуму були узагальнені та надіслані органам державної влади.

 Результат

  • 20 вересня 2016 року Верховна Рада України внесла зміни до Закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», якими скасувала необхідність отримання ліцензії на оптову торгівлю суб'єктами господарювання, які отримали ліцензію на виробництво алкогольних напоїв (вин виноградних, вин плодово-ягідних або медових напоїв) і виробляють їх із виноматеріалів виключно власного виробництва (не набутих). Відповідний законопроект № 2739 за основу та в цілому підтримали 230 народних депутатів. Також було доповнено статтю 17 вищезазначеного Закону нормою, згідно з якою до суб'єктів господарювання, які здійснюють оптову торгівлю алкогольними напоями без отримання окремої ліцензії, у випадках, передбачених законом, не застосовуються фінансові санкції (штрафи).
  • 7 жовтня 2016 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон, що звільняє виноробів від придбання ліцензії на оптову торгівлю.

 

Медіа Партнери