м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Польща відновила експорт сільгосппродукції з України

05.05.2023

Квітень 2023 року виявився періодом неабияких випробувань для українських виробників та експортерів сільськогосподарської продукції, адже 15 квітня уряд Польщі (наряду з Болгарією, Угорщиною, Румунією та Словаччиною) заборонив до 30 червня 2023 року будь-яке ввезення широкого переліку базових аграрних продуктів та іншого продовольства (https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000071701.pdf). 

При чому під заборону потрапили майже усі сільськогосподарські продукти, що виробляються в Україні: мед, овочі, продукти виноробства, фрукти, яйця, молоко та молочні продукти, крупи, м'ясо, насіння, зернові тощо. Таке рішення виявилося кризовим не тільки для українського експортера, але і для багатьох польських підприємців, які роками завозили для потреб власної переробки сільськогосподарські товари з України, мали сталі ділові зв’язки та гарантовані обсяги постачань, чим забезпечували для польських споживачів більш доступну ціну на вироблені у Польщі товари.

Тижнем пізніше польською владою було все ж прийнято рішення щодо відновлення транзиту української сільгосппродукції територією Польщі. При чому жодна тонна української сільськогосподарської продукції не залишиться в Польщі, заявив міністр сільського господарства Роберт Телюс (https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/gospodarka/news-transport-ukrainskiego-zboza-plombowany-i-z-gps-wznowienie-w,nId,6725016#crp_state=1). «Ми сподіваємося, що жоден вагон чи вантажівка не зупиняться в Польщі, за винятком короткої зупинки та подальшої подорожі до Європи чи польських портів», – сказав міністр розвитку Вальдемар Буда. Також Роберт Телус повідомив, що зернові транспорти з України, які прямуватимуть через Польщу, супроводжуватимуться та контролюватимуться системою SENT, тобто опечатані пломбами GPS. Завдяки цьому за ними можна буде відстежити, чи справді вони виїхали з Польщі. Варшава очікує, що таким чином до липня 2023 року надлишки зерна – близько чотирьох мільйонів тон – будуть вивезені з Польщі, щоб звільнити місце для нового врожаю.

Офіційний Київ передав ноти протесту до посольства Польщі, а також представництва ЄС в Україні і наголосив в них, що ситуація є категорично неприйнятною, а запроваджені обмеження на імпорт української сільськогосподарської продукції є такими, що суперечать Угоді про асоціацію, пише "Європейська правда". Як заявив під час Брюссельського економічного форуму заступник міністра економіки Тарас Качка, Україна отримала $143 млн збитків. 

В результаті  Єврокомісія досягла принципової угоди з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною щодо української агропродовольчої продукції, імпорт якої ці країни обмежили. Згідно з офіційним повідомленням (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_2562) Європейська комісія прийняла виняткові та тимчасові запобіжні заходи щодо імпорту обмеженої кількості товарів з України під винятковими гарантіями Регламенту про автономні торговельні заходи. Ці заходи є необхідними з огляду на виняткові обставини серйозних логістичних вузьких місць у п’яти державах-членах. Заходи стосуються лише чотирьох сільськогосподарських продуктів – пшениці, кукурудзи, ріпака та соняшника – походженням з України. Вони спрямовані на усунення вузьких місць логістики щодо цих продуктів у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині. Заходи набудуть чинності 2 травня і триватимуть до 5 червня 2023 року.

Протягом цього періоду насіння пшениці, кукурудзи, ріпака та соняшника, що походить з України, може продовжувати випускатися у вільний обіг у всіх державах-членах Європейського Союзу, крім п’яти прифронтових держав-членів: Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Продукти можуть продовжувати обіг або транзит через ці п’ять держав-членів за допомогою спільної процедури митного транзиту або відправлятися до країни чи території за межами ЄС.

Також ЄС виділить пакет підтримки у розмірі 100 млн євро для постраждалих фермерів у 5 країнах-членах. В обмін на це п'ять країн ЄС скасують односторонні заходи щодо заборони на імпорт української продукції. 

І на виконання цієї угоди Розпорядженням Міністра розвитку та технологій Польщі від 2 травня 2023 року нарешті скасовано положення про заборону імпорту сільськогосподарської продукції з України (https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/840). Постанова набирає чинності з дня її опублікування – йдеться в тексті документа. 

Таким чином Єврокомісія замінила односторонні рішення у 5 країнах-членах власним регулюванням і тепер заборона імпорту стосується лише чотирьох сільськогосподарських продуктів: пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Рослинне масло як бачимо до переліку «заборонки» не увійшло. Однак оголошуючи про обмеження, заступник голови Єврокомісії Валдіс Домбровскіс додав, що виконавчий орган ЄС проведе «захисні розслідування» щодо деяких інших продуктів, включно з соняшниковою олією.

Разом з тим наразі можна з полегшенням констатувати, що українські сільгоспвиробники можуть як і раніше експортувати до Польщі та інших країн ЄС продукцію та налагоджувати нові ділові зв’язки задля зміцнення економіки України, що в умовах військового стану є надважливою функцією українського бізнесу. 

До нас постійно звертаються представники польського бізнесу із численними запитами щодо закупівлі українських товарів, зокрема м’яса, овочів, фруктів, цукру, яєць тощо. Нашою постійною роботою є торгове посередництво між діловими колами України та Польщі. Пошук бізнес-партнерів і встановлення ділових взаємовигідних відносин - це один із ефективних кроків для досягнення поставленої цілі.

Якщо представники сільськогосподарського бізнесу України зацікавлені у торгівельно-економічному співробітництві у форматі Україна – Польща/ЄС, пропонуємо заповнити анкету-форму за посиланням https://forms.gle/6AFew9Foz8SCa2R38 та надати детальну інформацію щодо товарів або послуг, на які є попит або пропозиція. Отримуючи вказану інформацію ми будемо мати можливість надати оперативний зворотній зв'язок щодо потенційних інтересантів, адже ми добре розуміємо, що головне для українського бізнесу - це встановлення контактів і вибір надійного партнера, співпраця з яким допоможе досягти бажаних результатів.

Анна Вінниченко, офіційний представник ТПП України у Польщі, керівник міжнародної компанії InterTradeAgency 
https://ucci.org.ua/advocacy/delegation-of-the-ucci-abroad/predstavnik-tpp-ukrayini-v-polshchi-varshava
https://intertradeagency.pl

Теги: Польща, представник ТППУ, ТППУ, Україна

Анонси

Останні новини