(044) 584-28-24  
Velyka Zhytomyrska Str. 33, Kyiv, 01601, Ukraine

У ВЕРХОВНОМУ СУДІ УКРАЇНИ ВИРІШУВАЛИ, ЯК ЗАХИСТИТИ ПРАВО ВЛАСНОСТІ В ОСОБЛИВИХ УМОВАХ

14.02.2017

ТПП України вважає за доцільне внести доповнення до ст. 13 Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України». Таке рішення було прийнято на підставі звернень від бізнесу, який не може сплачувати за орендоване майно державної власності, що знаходиться на території Криму. До ТПП України такі компанії звертаються з метою оформлення сертифіката про засвідчення форс-мажорних обставин для розірвання договору з Фондом державного майна України на території України. Про це сказав перший віце-президент ТПП України Михайло Непран у своїй доповіді під час міжнародного круглого столу «Гарантії здійснення права власності та його захист в особливих умовах», що відбувся у Верховному суді України.

Під час заходу експерти у дискусії шукали ефективні, з точки зору практичної реалізації, корисні для судової практики механізми захисту права власності з огляду на особливості порушень цього права в особливих умовах.

Йшлося про утворення самопроголошених «республік», міжнародні стандарти та практику Європейського суду з прав людини у питаннях захисту права на мирне володіння майном у контексті порушення цього права внаслідок дії особливих умов, а також досвід іноземних держав, особливо тих, які свого часу стикалися з подібними проблемами (Грузія, Молдова, Хорватія, Боснія і Герцеговина).

Також обговорювались питання гарантій і захисту права власності в умовах анексії територій, військових дій, антитерористичної операції, проблеми судового розгляду спорів, пов'язаних із захистом майнових прав у зоні АТО.

Україна вживає необхідних заходів для гарантування прав і свобод, передбачених Конституцією та законами країни усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території та в зоні проведення АТО. Проте частина території держави перебуває поза контролем української влади. Гарантувати право власності за таких умов здебільшого вкрай складно. І це, у свою чергу, викликає потребу в судовому захисті потерпілих. Прогнозовано, що рано чи пізно до судів надходитиме велика кількість судових справ, ініційованих суб'єктами, які втратили свою власність у зоні АТО чи під час тимчасової окупації Автономної Республіки Крим. І цей процес уже розпочався.

Оскільки вітчизняна судова система не має досвіду практичного втілення в життя гарантій захисту права власності в подібних умовах, тому і у юристів-практиків, і у суддів виникає маса запитань. І для ефективного захисту прав громадян вони мають узяти на озброєння практику Європейського суду з прав людини й уже зараз готувати доказову базу.