«Ми, виноградарі та винороби, усвідомлюючи, які надскладні часи переживає Україна, звертаємося до керівництва держави з вимогою: дайте нам змогу нормально працювати і розбудовувати економіку незалежної України», - саме таким закликом закінчується Звернення учасників Першого національного виноробного форуму до Президента, Голови Верховної Ради та Прем'єр-міністра України. Вони впевнені, що від ефективності заходів, які найближчим часом має вжити держава щодо виведення виноробної галузі з кризи, залежить узагалі існування виноробства в Україні.
Перший національний виноробний форум організували Торгово-промислова палата України, корпорація «Укрвинпром» та медіа-група «Українська правда» за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України. У заході взяли участь міністр аграрної політики і продовольства Олексій Павленко, заступник міністра фінансів України Олена Макеєва, президент ТПП України Геннадій Чижиков, генеральний директор корпорації «Укрвинпром» Володимир Кучеренко, голова Комітету ВРУ з питань аграрної політики і земельних відносин Тарас Кутовий, радник з питань сільського господарства Посольства Франції в Україні Ніколя Перен та інші. Загалом він об'єднав понад 200 представників як великих компаній - виробників вина, так і мікровиноробів. Серед основних проблем, які активно обговорювалися протягом форуму, - фіскальна політика у виноградно-виноробній галузі, експортний потенціал і конкурентоспроможність українського вина на світовому ринку, державне регулювання у сфері виробництва виноробної продукції, формування ефективної системи контролю якості вин, акцизні податки на виноградно-виноробну продукцію, недосконалість податкового законодавства, валютне регулювання тощо.
«Проблем, які турбують виноробів, дуже багато. Торгово-промислова палата завжди була і буде тим майданчиком, де ми спільно з органами влади, профільними комітетами ВР і асоціаціями виробників шукатимемо компроміси й ефективні рішення. Україна має дуже великий потенціал у розвитку виноробства. На жаль, на державному рівні наразі не створені умови для підтримки малого та мікробізнесу у цій сфері, навпаки на їх діяльності виникають тільки перешкоди. Саме тому ТПП України вже давно взяла це питання під свій контроль», - зазначив Геннадій Чижиков, президент ТПП України.
Свою підтримку виноробам висловив міністр аграрної політики та продовольства Олексій Павленко: «Проведення Першого національного виноробного форуму в ТПП України - важлива подія, адже максимально фокусується на поточних проблемах галузі, проблемах малого і середнього бізнесу. Ми разом із депутатами та виноробами плідно попрацювали, розробивши законопроект про дерегуляцію винної галузі. Завдяки йому у МСБ буде можливість не платити 500 тис. грн. за ліцензію, а займатися виробництвом і реалізацією. Також ми працюємо над зміною законодавства про землю, відведення її під виноградники на триваліший період», - сказав він.
У Зверненні, прийнятому за результатами форуму, виноградарі та винороби вимагають від органів державної влади протягом шести місяців провести повну лібералізацію мікровиноробства. Також серед вимог - скасування ліцензії на оптово-роздрібну торгівлю винопродукцією виробникам, які використовують власну вирощену сировину, максимальне спрощення процедури отримання дозволів на виробництво, атестацію та доступ на ринок.
Крім того, винороби вимагають скасувати індексацію нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, зменшити ставки земельного податку з площ під багаторічними насадженнями, застосовувати пільгові ставки в період плодоношення; розробити та прийняти державну цільову програму підтримки і мікрокредитування підприємств із невеликими потужностями і фермерських господарств.
Винороби та виноградарі вимагають ввести п'ятирічний мораторій на підвищення акцизного податку на виноробну продукцію до стабілізації ситуації в галузі, виключити сухе вино з переліку підакцизної продукції; внести зміни до Податкового кодексу для скасування авансової сплати податку на прибуток і впровадити автоматичну компенсацію ПДВ експортерам виноробної продукції.
У Зверненні також містяться пропозиції щодо: внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виноробства і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», якими буде передбачено використання визнаної частки вітчизняних коньячних спиртів; впровадження максимального терміну розрахунку за поставлену виноробними підприємствами продукцію мережевій торгівлі - 60 діб, що відповідає європейській практиці. Серед вимог - перепідпорядкувати Дегустаційну комісію при Міністерстві агрополітики і продовольства галузевим асоціаціям виробників, для посилення ролі об'єднань виробників і спрощення процедури затвердження нових марок вина.
Винороби та виноградарі також ратують за забезпечення виконання Угоди про асоціацію про ЗВТ із ЄС у частині надання виноробній галузі України технічної допомоги для модернізації та виведення на ринок нових торгових марок; проведення заходів із диверсифікації ринків збуту виноробної продукції; забезпечення бюджетного фінансування діяльності галузевих наукових установ; гармонізації національного законодавства в сфері виноробства та виноградарства з вимогами ЄС.
Впровадити свято «День вина», пропагувати і поширювати досвід святкування закінчення збирання врожаю і молодого вина в виноградно-виноробних регіонах України; приєднатися до Світової винної торгової групи і відновити членство України в Міжнародній організації винограду та вина, яка є головною міжурядовою організацією і налічує 46 учасників, які виробляють 85% світового вина.
«Виноградно-виноробна галузь є показником цивілізованості країни, ідентифікатором розвитку та складовою її іміджу. В Україні виноградарство та виноробство перебувають у катастрофічному стані через небажання та неспроможність держави розвивати ці галузі. Попри те, що Україна має виробничий і ресурсний потенціал для розвитку виноградарства, ця галузь зависла над прірвою і тільки від наших узгоджених дій залежить її майбутнє. Кажуть: «Якщо хочеш жити в країні, яка щось виробляє, потрібно купувати те, що виробляє твоя країна». Тільки так повинні виявлятись патріотизм і лояльність до українських виробників виноградно-виноробної продукції», - зазначив генеральний директор Української корпорації по виноградарству і виноробній промисловості «Укрвинпром» Володимир Кучеренко.
Повний текст звернення учасників Першого національного виноробного форуму