(044) 584-28-24  
Velyka Zhytomyrska Str. 33, Kyiv, 01601, Ukraine

ОНОВЛЕНІ ПРАВИЛА ІНКОТЕРМС

08.05.2012

У Торгово-промисловій палаті України відбулася друга всеукраїнська конференція «Правила Інкотермс 2010: практика застосування в Україні».

Організаторами заходу виступили ТПП України, асоціація експортерів та імпортерів&nbsp«ЗЕД» та Український національний комітет Міжнародної торгової палати (УНК МТП) за підтримки Міністерства економічного розвитку й торгівлі, Державної митної служби України.

Пройшов майже рік з моменту введення в Україні правил «Інкотермс» у редакції 2010 року, однак робота щодо практичного застосування рекомендацій МТП на території нашої держави ведеться дотепер. У господарюючих суб'єктів нагромадилося чимало питань, адже нові правила гри потребують роз'яснень.

Після вітальних слів першого віце-президента ТПП України Віктора ЯНОВСЬКОГО й генерального секретаря УНК МТП Володимира МИХАЙЛОВА практичну частину конференції вів голова Ради асоціації експортерів та імпортерів «ЗЕД», голова робочої групи з питань «Інкотермс 2010», голова комітету підприємців у сфері зовнішньоекономічної діяльності при ТПП України Сергій СВИСТІЛЬ. Він ґрунтовно проаналізував останню практику застосування правил «Інкотермс 2010». З огляду на особливості законодавства України, введення на її території цих правил мало свою специфіку. Правила Інкотермс публікували в українській офіційній пресі, порушуючи тим самим авторські права Міжнародної торгової палати. Більше того, українському бізнесу пропонувалося застосовувати ці правила у зовнішньоекономічній діяльності. Внаслідок цього наша країна унеможливлювала подальше отримання і поширення на своїй території нових офіційних документів МТП, ускладнила відносини із цією авторитетною міжнародною організацією.

Міністерство економічного розвитку й торгівлі, Державна митна служба, представники бізнесу з вересня минулого року почали готувати пропозиції для внесення змін до законодавства України з метою приведення його у відповідність до міжнародної практики, до якої долучилися. Зрештою вдалося досягти принаймні двох позитивних результатів: «ЗЕД», що діє в інтересах УНК МТП, надрукувала офіційне видання «Інкотермс 2010. Правила ІСС з використання термінів для внутрішньої та міжнародної торгівлі» та Президент підписав указ, який визнав такими, що втратили чинність, укази Президента від 04.10.1994 р. ї 567 та від 01.07.1995 р. ї 505, забезпечивши у такій спосіб введення в Україні правил Інкотермс у редакції 2010 року. З моменту його публікації правила «Інкотермс 2010» підлягають використанню суб'єктами господарської діяльності України у передбаченому законодавством порядку при здійсненні як міжнародної, так і внутрішньої торгівлі. Однак, за словами Сергія СВИСТІЛЯ, ще потребують корекції Митний і Господарський кодекси України, закони «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну», «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про транспортно-експедиторську діяльність», «Про державну підтримку сільського господарства України».

Загальна кількість термінів порівняно з Інкотермс 2000 скорочена з 13 до 11 в результаті анулювання таких умов, як DAF, або поставка до кордону (назва місця поставки), DES, або поставка із судна (назва порту призначення), DEQ, або поставка з причалу (назва порту призначення), DDU, або поставка без сплати мита (назва місця призначення), і появи двох нових: DAT, або поставка на терміналі (назва терміналу), та DAP, або доставка в пункт (його назва). Доповнено терміни FOB, CFR і CIF. Крім того, нова версія містить невелике роз'яснення до кожної умови, щоб допомогти користувачам правил вибрати потрібну.

Редакція «Інкотермс 2010» скасовує поділ умов на чотири групи. Нині, як наголосив Сергій СВИСТІЛЬ, 11 правил «Інкотермс 2010» розділені на два окремі класи. Перший - «Правила для будь-якого виду або видів транспорту» включає 7 правил, які можуть застосовуватися незалежно від обраного одного чи більше видів транспорту. Цей клас включає EXW, FCA, CPT, CIP, DAT, DAP і DDP. Вони можуть використовуватися навіть при відсутності морського виду транспорту, а також у випадках, коли судно здійснює частину перевезення.

У другому класі «Інкотермс 2010» діють «Правила для морського й внутрішнього водного транспорту», згідно з якими пунктом поставки, так і місцем, до якого перевозиться товар покупцеві, є порти. До цього класу належать FAS, FOB, CFR і CIF. У правилах FOB, CFR і CIF усі посилання на залучені судна як пункт поставки виключені для того, щоб товар уважався поставленим лише тоді, коли він перебуває на борту судна.

«Інкотермс 2010» визначають, що їх можна застосовувати при укладанні не тільки міжнародних, але й внутрішніх контрактів (договорів) купівлі-продажу. У результаті правила встановлюють, що зобов'язання по виконанню експортних/імпортних формальностей існують лише там, де вони застосовуються.

Сергій СВИСТІЛЬ повідомив, що відповідно до нових правил електронний документообіг зрівнявся у правах з паперовим, якщо сторони про це домовилися або коли існує такий звичай у їх діловому спілкуванні. Таке формулювання сприяє розвитку нових електронних процедур упродовж терміну дії правил «Інкотермс 2010».

«Сьогодні все більше уваги приділяється безпеці перевезення товару, що вимагає підтвердження, що товар не представляє загрози життю або майну через фактори, що не пов'язані з властивими товару якостями, - наголосив Сергій СВИСТІЛЬ. - Саме тому «Інкотермс 2010» розподіляє зобов'язання між покупцем і продавцем з виконання або сприяння у контролі безпеки, наприклад, надання відповідної інформації в ланцюзі поставки».

Великий інтерес в учасників конференції викликав виступ партнера податкової практики юридичної компанії «ОМП» Олександра НЕГОДИ, який розглянув податкові аспекти застосування нової редакції правил «Інкотермс», а також деякі складні питання оподаткування зовнішньоекономічної діяльності підприємств.

Головний інспектор управління митної вартості департаменту митних платежів Держмитслужби України Олександр ГУЛЯЙКІН дав роз'яснення щодо визначення митної вартості імпортованих товарів, а також торкнувся умов поставок згідно із правилами «Інкотермс 2010».

Підбив підсумки дискусії на конференції керівник проекту «Інкотермс 2010 в Україні» та асоціації експортерів та імпортерів «ЗЕД», член робочої групи з питань «Інкотермс 2010» УНК МТП Микола ЛАРІН, який докладно зупинився на послугах, що надаються в Україні з питань використання правил нової редакції, а також публікацій Міжнародної торгової палати в Україні та їх значення для практики господарювання вітчизняних підприємців.

Announcements

Latest news