(044) 584-28-24  
Velyka Zhytomyrska Str. 33, Kyiv, 01601, Ukraine

УКРАЇНА ТА ЛИТВА: МОЖЛИВОСТІ В РАМКАХ БАЛТІЙСЬКО-ЧОРНОМОРСЬКОГО СПІВРОБІТНИЦТВА

07.06.2016

Литва на сьогодні перевищує середній показник по ЄС у сферах підприємництва, адміністративної підтримки, допомоги держави, можливості отримання фінансової допомоги та бізнес-клімату. Транспортний коридор між Балтійським і Чорним морем - це найкоротший шлях виходу на сусідні ринки Туреччини, Скандинавії й інших країн. Про це йшла мова під час робочого візиту посла Литовської Республіки в Україні пана Марюса Януконіса до ТПП України. За словами дипломата, Україна має потужний транзитний потенціал, треба лише сформувати логістичний ланцюг. Йдеться, передусім, про налагодження безперешкодних вантажних і пасажирських перевезень і створення єдиної залізничної системи - з Північної Європи, Балтії, вздовж осі Білорусь - Польща - Україна - Південь, через Чорне і Каспійське моря з виходом до Центральної Азії.

Розвиток нового транспортного коридору набув актуальності у зв'язку з необхідністю формування нових економічних умов співробітництва з країнами ЄС. Об'єднання транспортних коридорів N 9 (поєднує Балтійське, Чорне й Азовське моря) і N 9а (від Гельсінкі через Санкт-Петербург до Москви) - своєрідного нового шляху «з варягів у греки», з Великим Шовковим шляхом (від Китаю до Середньої Азії) в єдину транспортну систему мало б грандіозний економічний і політичний ефект.

Певний досвід у цій сфері вже є. Так, у лютому 2003 року в рамках міжнародного транспортного коридору N 9 Україна, Литва і Білорусь налагодили залізничні комбіновані перевезення «Вікінг» за маршрутом Іллічівськ -Клайпеда.

«Литовський бізнес виявляє до України значний інтерес. Йдеться, зокрема, про зміцнення співробітництва між IT-компаніями. Бізнес у наших країнах має багато спільного, але в Литві вести бізнес набагато простіше. У Литві державою створено хороші умови для розвитку малого і середнього бізнесу», - зазначив Марюс Януконіс.

Однією з перешкод для бізнесу в Україні він назвав неналежну доступність кредитування.

Також посол анонсував відкриття авіарейсу Київ - Паланга з 19 червня 2016 року.

Сторони попередньо домовились провести презентацію інвестиційних можливостей Литви для вітчизняних підприємців уже найближчим часом.

«Власний погляд України на себе, як на члена європейського співтовариства, практичне входження української держави до цієї спільноти вимагають від України набуття досвіду й отримання практичних навичок міжнародної співпраці, зокрема, з Литвою. Стабільне законодавство Литви, добре розвинена інфраструктура, лояльна податкова система, доступ до всього ринку Європейського Союзу - все це приваблює інвесторів. Згідно зі статистичними даними, малі та середні компанії в Литві становлять близько 99,8% усього бізнесу. Вони відіграють важливу роль в економіці, забезпечують зайнятість 75% усього робочого населення, а це на 10% більше, ніж у середньому по ЄС», - підкреслив Геннадій Чижиков, президент ТПП України.

Литва традиційно є найбільшим торговельним партнером України серед країн Балтії.

Обсяг литовських інвестицій в економіку України в 2015 р. становив 153,3 млн. дол. США. Більшість із них вкладено у сферу оптової та роздрібної торгівлі, промислові галузі, сферу інформації та телекомунікації, будівництво.

З окремих видів товарів українські експортери сьогодні займають лідируючі позиції на литовському ринку.

Серед них - кукурудза, макуха, соєві боби, залізні та титанові руди і концентрати, кокс, шлаки, жито тощо.

Протягом минулого року українським виробникам вдалося збільшити свою частку на литовському ринку локомотивів, вагонів і запчастин до залізничного рухомого складу.

У рамках реалізації інвестиційних проектів на території України функціонують 55 підприємств із литовським капіталом. Найбільші з них - ЗАТ «БТ Інвест», ЗАТ «Арві», АТ «Ханнер», АТ «Вакару мядєнос групє», ЗАТ «Грігішкєс» тощо. Наприклад, ЗАТ «БТ Інвест» працює в Україні з 1995 р. у сфері житлового будівництва і роздрібної торгівлі, з 2008 р. володіє мережею супермаркетів «Новус».

Крім того, наші країни систематично поглиблюють співпрацю в оборонній сфері.

Як відомо, Україна та Литва підписали план співпраці в сфері оборони, яким передбачено спільні військові навчання,консультації українських колег із питань створення кібернетичної системи оборони, а також обмін досвідом у галузі військової медицини та лікування українських військовослужбовців у Литві. Цьогоріч Литва продовжує приймати на реабілітацію поранених у зоні проведення АТО українських бійців.

Announcements

Latest news