(044) 584-28-24  
м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Круглий стіл: «Запобігання недобросовісним торговим практикам: досвід ЄС та законодавчі ініціативи в Україні»

07 гру 2021 11:00-13:00

Для агропродовольчого сектору економіки України найбільш чутливим є питання врегулювання взаємовідносин  виробників харчової продукції з торговельними мережами.
У багатьох країнах світу запроваджено законодавчі обмеження нечесних торгових практик з боку торгових мереж. У квітні 2019 року Європейський Парламент прийняв Директиву ЄС 2019/633, щодо недобросовісних торгових практик у відносинах торгмереж із виробниками с/г і продтоварів. Вона вперше на рівні ЄС встановила законодавчі межі для протидії таким практикам. Директива передбачає мінімальний список заборонених («чорний список» з десяти практик) та умовно заборонених («сірий список» з шести практик) торгових практик.
Німеччина, одна з перших країн ЄС, що імплементувала Директиву, оскільки  проблема диктату торгівельних мереж набула особливої гостроти, 86% ринку харчових продуктів монополізували чотири рітейл-оператори. На підставі вказаної Директиви, в квітні 2021 року німецький Бундестаг затвердив закон, згідно з яким для торгівельних мереж введені наступні обмеження:

• заборона відстрочки оплати за сільськогосподарську та харчову продукцію більше ніж на 30 днів;
• вимагання від постачальників оплати за збереження продукції торгівельними мережами;
• заборона повернення нереалізованої продукції постачальнику;
• обмеження оплати послуг торгівельних мереж (оплата за «вхід на поличку», за зміну дизайну);
• заборона штрафних санкцій щодо постачальників за недотримання законодавчих норм;
• заборона в односторонньому порядку змінювати умови договорів.

В Чехії, для захисту вітчизняних виробників та скасуванню диктату мереж, в грудні 2020 року прийнятий закон, який обмежує кількість імпортованої продукції на поличках (в 2025 році всього імпорту 15%).
В Україні, для покращення економічного стану виробників харчових продуктів, встановлення ринко-справедливого розподілу додаткової вартості на ланцюгу виробник-переробник-споживач), забезпечення продовольчої безпеки необхідно прийняти відповідний закон, який буде відповідати директивам ЄС 2019/633.
Станом на сьогодні у Верховній раді зареєстровано чотири законопроекти на цю тему, які пропонують різні способи врегулювання цього питання, в тому числі і на основі заборони нечесних практик: № 6155 від 08.10.2021 «Про основні засади торговельної діяльності харчовими продуктами», № 6068 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення сприятливих умов для товаровиробників при реалізації харчових продуктів»,  № 6068-1 « Про внесення змін до Закону України Про захист від недобросовісної конкуренції" (щодо подолання практик недобросовісної конкуренції у сфері поставок сільськогосподарської продукції)»,  № 6068-3 від 30.09.2021 " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту від недобросовісної конкуренції".

Мета круглого столу – почути думки експертів, проаналізувати досвід ЄС та законодавчі ініціативи в Україні у сфері запобігання недобросовісним торговим практикам, у ході дискусії спробувати сформувати спільне бачення подальших кроків.
Ключові спікери:
Річард Муді, міжнародний довгостроковий експерт - радник з питань агроторговельної політики проекту Агроторгівля України / Agritrade Ukraine
Олександр Балдинюк, президент асоціації «Укркондпром», к.політ.н.
Олександр Поліводський, партнер, правничої фірми «Софія», к.ю.н.    
До участі запрошуються: представники аграрного бізнесу, підприємці, науковці, експерти в галузі конкурентного права та представники органів державної влади.
 
РЕЄСТРАЦІЯ
Передбачена пряма трансляція на YouTube каналі ТПП України за посиланням:

Задати попередньо питання до спікерів та додаткова інформація, будь ласка звертайтеся:
Олег Юхновський, голова комітету підприємців АПК при ТПП України, [email protected].

Додати в Google Calendar

Анонси

Останні новини