Рекомендоване Третейське застереження
Постійно діючий третейський суд при Торгово-промисловій палаті України (далі - Постійно діючий третейський суд) утворено рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 22 вересня 2004 року № 52 (1) на підставі Закону України «Про третейські суди» і зареєстровано Міністерством юстиції України 8 листопада 2004 року.
Постійно діючий третейський суд є недержавною незалежною постійно діючою установою, що утворена для вирішення спорів, які виникають із цивільних та господарських правовідносин.
Постійно діючий третейський суд не має статусу юридичної особи.
Завданням Постійно діючого третейського суду є захист майнових і немайнових прав та охоронюваних законом інтересів фізичних чи юридичних осіб шляхом всебічного неупередженого розгляду та вирішення спорів відповідно до закону.
Постійно діючий третейський суд провадить свою діяльність відповідно до Закону України «Про третейські суди» та Положення про Постійно діючий третейський суд, затвердженого Президією Торгово-промислової палати України.
Порядок та правила вирішення спорів у Постійно діючому третейському суді визначаються його Регламентом, затвердженим Президією Торгово-промислової палати України.
Основні переваги розгляду спору у Постійно діючому третейському суді:
Компетенція Третейського суду при ТПП України
На розгляд до Постійно діючого третейського суду може бути передано будь-який спір, що виник з цивільних чи господарських правовідносин, крім випадків, передбачених Законом України «Про третейські суди» та іншими законодавчими актами.
Не можуть передаватися на розгляд Постійно діючого третейського суду:
Підстави для звернення до Постійно діючого третейського суду
Постійно діючий третейський суд приймає до розгляду спори, що відносяться до його компетенції, за наявності між сторонами письмової третейської угоди про передачу всіх або окремих спорів, що виникають або можуть виникнути між сторонами з конкретних правовідносин, незалежно від того, носять вони договірний характер чи ні.
Третейська угода може бути укладена у вигляді третейського застереження у договорі (контракті) або у вигляді окремої письмової угоди. Третейська угода повинна відповідати вимогам Закону України «Про третейські суди».
Для включення до договорів (контрактів) рекомендується третейське застереження такого змісту:
"Будь-який спір, що виникає з цього договору (контракту) або у зв'язку з ним, зокрема, щодо його тлумачення, виконання, порушення, припинення чи недійсності, підлягає передачі на розгляд і остаточне вирішення до Постійно діючого третейського суду при Торгово-промисловій палаті України.
Сторони погоджуються з тим, що в процесі розгляду і вирішення спору буде застосовуватись Регламент Постійно діючого третейського суду при Торгово-промисловій палаті України."
Порядок відкриття третейського провадження, формування третейського суду та третейського розгляду визначається Регламентом Постійно діючого третейського суду. Строк третейського розгляду не може перевищувати 60 календарних днів з дня формування третейського суду.
Склад та розмір витрат, пов'язаних з третейським розглядом, порядок їх сплати і розподілу між сторонами визначається Положенням про витрати, пов'язані з третейським розглядом у Постійно діючому третейському суді, яке є невід'ємною частиною Регламенту.
Обов'язковість рішення Постійно діючого третейського суду
Рішення Постійно діючого третейського суду є остаточним і оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених статтею 51 Закону України «Про третейські суди».
Рішення підлягає добровільному виконанню зобов'язаною стороною в установлений рішенням строк без будь-яких зволікань чи застережень. Якщо строк виконання у рішенні не установлений, рішення підлягає негайному виконанню. У разі відмови від добровільного виконання рішення воно підлягає примусовому виконанню в порядку, установленому Законом України «Про виконавче провадження». Порядок видачі виконавчого документа та порядок примусового виконання рішення третейського суду визначається законом.
Організація Постійно діючого третейського суду
Постійно діючий третейський суд очолює голова.
Голова Постійно діючого третейського суду має двох заступників.
Функції з організаційного забезпечення діяльності Постійно діючого третейського суду, а також діловодство здійснює відповідальний секретар.
У Постійно діючому третейському суді діє Президія у складі голови Постійно діючого третейського суду, двох його заступників та двох членів. Головою Президії є голова Постійно діючого третейського суду.
Третейський розгляд справи здійснюється третейськими суддями, які призначаються сторонами або Головою Постійно діючого третейського суду з числа осіб, включених до списку третейських суддів. Нині цей список налічує 92 особи - визнаних фахівців у різних галузях права, юристів-вчених і юристів-практиків, значна частина яких мають наукові ступені та досвід третейського розв'язання спорів.