м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

«Український бізнес в умовах війни»: відновлення виробництва і проблеми невизначеності

10.08.2022

Оприлюднено результати Третього щомісячного опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни».

Результати Третього опитування показали, що на фоні зменшення рівня невизначеності як в середньо-, так й в короткострокових перспективах, виробничі очікування бізнесу покращуються.

За словами першого віце-президента ТПП України Михайла Непрана, результати Третього щомісячного опитування керівників підприємств виявили дві ключові тенденції.

 

По-перше, все більше бізнесіввідновлюють повноцінну роботу. «Це один із найважливіших показників серпня. Зростає кількість підприємств, які відновлюють роботу на повну потужність. Це свідчить про обережний оптимізм бізнесу та зростання впевненості у перспективах в Україні. Економічна активність стабілізується і на тлі війни – це значний результат».

Зокрема, частка респондентів, що повідомили про зменшення виробництва, знизилась із 44,9% у червні до 27,5% у липні. Зростає частка тих підприємств, які починають використовувати свої виробничі потужності ближче до довоєнних обсягів та очікують нових замовлень. У липні 36% підприємців почали працювати майже на повних обсягах виробництва (у травні було 17%, у червні – 30%).

По-друге, у ТПП України вважають загрозливою тенденцією погіршення оцінок державної політики бізнесом.

У липні 2022 року лише 10% представників бізнесу оцінили цю політику позитивно (у травні це було 19% та у червні - 16%). На думку експертів, це означає очікування чітких сигналів від держави щодо ключових правил економічного устрою під час війни.
 

«Зростання песимістичних очікувань від дій влади непокоїть. Це свідчить про наростання проблеми комунікації між владою та бізнесом. Економіка в зоні турбулентності і часті зміни, перегляд правил на ринку без узгодження з підприємцями поглиблюють невпевненість. Бізнес хоче розуміння того, що буде завтра», - зазначив Непран.


Серед оптимістичних трендів – все менше працівників відправляють у вимушені відпустки. «З 21,6% до 15,8% зменшився відсоток представників бізнесу, які повідомили про збільшення кількості співробітників у вимушених відпустках», - сказано у документі.

Результати свідчать, що підприємства відновлюють запаси сировини й матеріалів, хоча ціни на них залишаються великою проблемою для підприємців. Зокрема, частка опитаних, що повідомили про збільшення запасів сировини за минулий місяць, збільшилася з 6,9% до 7,8%, тоді як із 46,9% до 36,0% зменшилась частка тих, що вказав на їх скорочення.
 

«Як показало опитування, відсоток, тих, хто очікує покращення загальноекономічного середовища на наступні 6 місяців зменшився з 46,1% до 34,2%. А от частка тих, хто вважає, що протягом майбутніх пів року загальноекономічне середовище не зміниться, збільшилась майже вдвічі, із 25,4% до 42,5%», - наголошують автори дослідження.


Загалом, у липні 2022 року серед головних проблем підприємств були названі зростання цін на сировину або матеріали (62%), складнощі з перевезенням товарів Україною (47%), а також зменшення попиту на продукцію або послуги (36%). Про проблеми з корупцією заявили лише 5% опитаних.

 

* Щомісячне опитування керівників підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (далі ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША). ТПП України є партнером проекту.

З квітня 2022 року в рамках зміни діяльності проєкту «Підтримка Громадської Ініціативи «За чесну та прозору митницю» пороводиться регулярне швидке опитування підприємств щодо ключових показників ефективності (виробництво, продажі, експорт, імпорт, зайнятість, використання потужностей, нові замовлення тощо) на рівні компаній. Керівники підприємств надають інформацію про показники, порівняно з минулим місяцем, та очікувані зміни в перспективі наступних 2-3 місяців або півроку. Опитування в основному охоплює виробничі підприємства.

Теги: Михайло Непран, підприємництво, бізнес, ТППУ, Україна, опитування

Анонси

Останні новини

Більше новин