м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Віктор Березовський : Експорт аграрної продукції в КНР в умовах світової пандемії коронавірусу

19.05.2020

Представник ТПП України в провінції Хенань (КНР) про вплив пандемії на експорт.

Китай за підсумками 2019 року став найбільшим торговельним партнером України, в тому числі в торгових операціях з аграрної продукції.

Експорт України склав 3,6 млрд. дол. США, серед яких 859 млн. дол. США - зернові культури, 742 млн. дол. США - жири / масло тваринного і рослинного походження, 274 млн. дол. США - залишки і відходи харчової промисловості, 27 млн. дол. США - молоко і молочні продукти, а також яйця птиці і мед (Гонконг). Також вперше почалися поставки замороженої яловичини, правда, поки в невеликій кількості. Приватні компанії постачали в обмежених кількостях кондитерську продукцію, пиво, вино наливом та інші продукти.

В умовах світової пандемії коронавірусу COVID -19 через обмеження пересувань між країнами, через зниження виробництва може зменшитися торгівля деякими товарами, проте це в меншій мірі стосується продукції аграрного сектора. З метою забезпечення продовольчої безпеки Китай буде продовжувати закупівлі за кордоном необхідної аграрної продукції. Так, серед імпортованої Китаєм в 2019 році соняшникової олії частка української соняшникової олії склала 70%. Масло поставляється в Китай наливом, а там змішується з пальмовою олією і продається під відомими китайськими брендами.

Поставки кукурудзи з України в Китай здійснюють дві великі державні корпорації КНР (COFCO , CCEC ). В умовах посилення «торгової війни» між США і КНР, в той час, коли припинені поставки американської кукурудзи на китайський ринок, є можливість збільшення українського експорту фуражної кукурудзи в Китай. Важливим моментом в такому збільшенні може стати реструктуризація виплат Державної продовольчо-зернової корпорації України по «кукурудзяному» кредиту Ексімбанку КНР, для чого необхідно посилити переговорний процес з китайською стороною.

Враховуючи що китайський бізнес зазвичай йде  пліч о пліч за державою, необхідно за погодженням з китайською стороною підготувати і здійснити візит в Китай на високому рівні, під час якого доцільним було б організувати бізнес-форум, на якому є можливість представити українських виробників аграрної і продовольчої промисловості. Важливу роль в цьому заході може зіграти Торгово-промислова палата України.

Разом з тим у зв'язку з пандемією коронавірусу можна спрогнозувати дефіцит продовольства в світі. Продовольчий ринок Китаю може переорієнтуватися з імпорту дорогої продукції вторинної переробки сільгосппродукції на імпорт дешевої простої їжі і сировини, де українські виробники мають значний потенціал.

У такій ситуації Україна може також провести роботу з Китаєм на міжурядовому рівні із залучення китайських кредитів і інвестицій в розвиток інфраструктури, пов'язаної із здійсненням поставок аграрної продукції в Китай. Це і українські порти, елеватори, дороги, рухомий склад «Укрзалізниці». 

Підсумовуючи, можна сказати, що Китай залежить від імпорту продовольства і сировини з-за кордону, що дає Україні можливість розширення експорту аграрної продукції, а також модернізації своєї логістичної інфраструктури за рахунок китайських фінансових ресурсів і потужностей.

 

 

Анонси

Останні новини