м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

СВІТЛАНА ГУЛАК: КАРНЕТ АТА - МЕХАНІЗМ СПРИЯННЯ РОЗВИТКУ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ЗВ’ЯЗКІВ

28.02.2017

Головний експерт офісу з забезпечення функціонування системи карнетів АТА коментує функціонування системи карнетів АТА в Україні та світі.

 Упродовж останніх років Україна наполегливо наближається до загальноприйнятих європейських і світових стандартів. На сучасному етапі розвитку наша країна потребує зростання обсягів і розширення масштабів міжнародної співпраці. На світові ринки виходить усе більше експортерів із України і, звичайно ж, виникає потреба у забезпеченні митного оформлення українських товарів. Одним із інструментів швидкого та  безперешкодного перетину кордонів є карнет АТА - міжнародний митний документ для тимчасового ввезення товарів, який водночас є чинною міжнародною фінансовою гарантією. Зовнішня торгівля була і є важливою формою зовнішньоекономічних зв’язків. Торгівля товарами і послугами - найпростіша форма економічних зв’язків, що впродовж тривалого часу розвинулася від поодиноких трансакцій до регулярних великомасштабних операцій, які здійснюються на основі міждержавних угод. Успіх зовнішньої торгівлі певним чином залежить від можливості експортерів та імпортерів просувати свій товар на закордонні ринки. У світовій практиці такими інструментами як виставки та ярмарки користуються майже всі компанії, задіяні у міжнародній діяльності, або ті, які планують вийти на світовий ринок.

  • Чи можливо використовувати карнет АТА при переміщенні через кордон товарів, призначених для демонстрації на виставках?

    - З кожним роком усе більше українських підприємств беруть участь у міжнародних виставках, як і іноземних компаній  - у виставкових заходах в Україні. Як правило, товари, що ввозяться з метою участі у виставках, ярмарках і подібних заходах,призначені не для продажу, ввозяться на митну територію тимчасово і зворотньо вивозяться у незмінному стані, а отже для митного оформлення можна використовувати карнет АТА. Можливість використання карнета АТА у даному випадку регламентується Додатком В1 до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 р.). Під дію даного Додатка підпадають не тільки виставкові експонати, але і виставкове обладнання, виставкові стенди тощо.  Слід зауважити також, що положення Конвенції не поширюються на алкогольні напої, тютюнові вироби та пальне.

  • Чому карнет АТА?

    - Митне законодавство багатьох країн, як гарантії дотримання умов тимчасового ввезення товарів за ВМД, передбачає наявність фінансових гарантій, надання яких може бути здійснено юридичною особою країни, митні органи якої вимагають такі гарантії. Дана процедура значно ускладнює процес митного оформлення, що в результаті не сприяє розвитку зовнішньоекономічних відносин. Карнет АТА - документ, що одночасно є митною декларацією для тимчасового ввезення та фінансовою гарантією сплати, у разі необхідності, митних платежів і зборів. Цей документ було запроваджено саме з метою спрощення митних формальностей при тимчасовому ввезенні.

  • Хто може використовувати карнет АТА?

    - Карнет АТА видається власнику товарів (юридичній або фізичній особі). Власник карнета АТА може надати право використовувати карнет АТА (надавати для оформлення в митні органи) довіреній особі. Але слід пам’ятати, що відповідальність за карнет АТА і товари, які в ньому зазначені, несе виключно власник карнета АТА.

  • Митне оформлення товарів, що тимчасово ввозяться для участі у виставці, відбувається на кордоні?

    - Як правило, митне оформлення товарів, які тимчасово ввозяться з метою представлення або використання на виставках та ярмарках, відбувається у місцях перетину кордону. Але, якщо того вимагає митне законодавство країни тимчасового ввезення, оформлення може здійснюватись у місцях проведення виставкового заходу.

  •  Чи можливо використовувати карнет АТА у випадку, якщо товар має бути ввезений із метою демонстрації впродовж тривалого часу?

    - Так, можливо. Термін дії карнета АТА не може перевищувати 12 місяців.  Упродовж цього часу та термінів, визначених митними органами для вивезення / зворотнього ввезення, товари можуть використовуватись для участі у виставкових заходах. Конвенція про тимчасове ввезення визначає термін «захід» як виставку, ярмарок або демонстрацію. Але слід зазначити, що така демонстрація не може відбуватись у магазинах або торгових приміщеннях.

  •  Що робити, якщо товар, який був представлений на виставці, продано?

      - Як було зазначено раніше, товари, що переміщуються через кордон за карнетом АТА, не призначені для продажу і ввозяться на митну територію тимчасово. Однак необхідно мати на увазі, що законодавство багатьох країн - учасниць Стамбульської конвенції допускає зміну митного режиму. Отже, у разі продажу товарів є можливість змінити митний режим із «тимчасового ввезення» на «імпорт», звернувшись до митниці, на контролі якої знаходиться товар. Але слід пам’ятати, що митне законодавство не всіх країн-учасниць дозволяє таку процедуру, тому, перш ніж приймати рішення про продаж виставкових експонатів, необхідно проконсультуватись у митних органах країни тимчасового ввезення. У разі зміни митного режиму «тимчасове ввезення» треба не забувати також про зміну режиму «тимчасове вивезення» на «експорт».

  •  Наскільки актуальним і популярним є використання карнетів АТА в країнах Євросоюзу?

    - Зарубіжні держави активно використовують карнети АТА у своїх зовнішньоекономічних зв'язках із початку 60-х рр. минулого століття. На європейські країни припадала левова частка (майже 55%) усіх виданих карнетів у світі. Це - свідчення ефективності карнетів АТА, в першу чергу як інструменту міжнародного співробітництва. Після запровадження єдиного митного простору в зоні Європейського співтовариства з 2001 року актуальність карнетів АТА у взаєминах країн ЄС, безумовно, була втрачена. Проте, система карнетів АТА зберігає свою значимість у взаєминах країн Європейського Союзу з іншими країнами світового співтовариства. Зокрема, переважна більшість карнетів АТА, що видаються в Україні, використовується для тимчасового ввезення товарів до країн ЄС.

  • Де і як можна отримати карнет АТА в Україні?

    - Торгово-промислова палата України є асоціацією-гарантом, що видає в Україні карнети АТА, отже, зацікавлена особа може звернутись до департаменту з оформлення тимчасового вивезення товарів за карнетами АТА ТПП України. Але слід зазначити, що не обов’язково їхати до Києва з іншої області. З метою сприяння бізнесу та наближення послуги до замовника Торгово-промислова палата України делегувала право видачі зазначених документів регіональним торгово-промисловим палатам. Отже, на сьогоднішній день карнет АТА можна отримати в одній із 19 регіональних палат, що розташовані по всій території України. Повний перелік палат, що надають послугу з оформлення та видачі карнетів АТА, розміщено на спеціалізованому сайті ТПП України http://ata.ucci.org.ua. На сторінках цього ж сайту можна знайти перелік країн - учасниць Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 р.), перелік документів, необхідних для отримання карнета АТА, інформацію про вартість і порядок отримання та використання карнета АТА.

  • На що треба звернути увагу при підготовці документів для отримання карнета АТА?

      - Для отримання карнета АТА зацікавлена особа повинна звернутись до торгово-промислової палати, в якій планує отримати  карнет АТА. Особа, уповноважена оформляти і видавати зазначені документи, надасть необхідну інформацію та необхідний для  заповнення і підписання пакет документів. Особливу увагу потрібно звернути на заповнення заяви на оформлення карнета АТА. Всі відомості, зазначені в ній, будуть використані для оформлення карнета АТА. Замовник несе повну відповідальність за достовірність наданої інформації. Важливою частиною заяви є описання товару що планується тимчасово вивозити за межі митної території України / ввозити на митну території країни - учасниці Стамбульської конвенції. Описання товару має бути достатнім для його ідентифікації митними органами, тобто необхідно детально описувати товар, зазначаючи, характерні ознаки.Торгово-промислова палата не вимагає підтвердження вартості товару, що вказується в заяві, але зазначена вартість повинна відповідати ринковій вартості цього (або подібного) товару в країні тимчасового ввезення.

  • Термін дії карнета АТА обмежений?

     - Звичайно. Відповідно до умов Конвенції про тимчасове ввезення термін дії карнета АТА не може перевищувати 12 місяців. Слід  також зазначити, що є можливість продовження терміну тимчасового ввезення / вивезення ще на 12 місяців, але це рішення приймається митними органами країни тимчасового ввезення і, відповідно, митними органами України.

Теги: карнет АТА

Анонси

Останні новини

Більше новин