м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Засідання Комітету підтримки малого та середнього бізнесу при Дніпропетровській ТПП з питання списання боргів по ЄСВ «сплячих» ФОП. Як скористатися законом № 592?

20.07.2020

14 липня відбулося онлайн засідання Комітету підтримки малого та середнього бізнесу при Дніпропетровській ТПП за темою «Підводні камені при списанні боргів по ЄСВ «сплячих» ФОП».

З 3 червня 2020 року почав діяти механізм списання ЄСВ – недоїмки за 2017-2020 роки для «сплячих» ФОП відповідно до Закону України від  13.05.2020 р. № 592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі — Закон № 592).

Що підлягає списанню на підставі Закону № 592?  Хто може претендувати на списання недоїмки з ЄСВ?  Які існують умови списання та як відбувається процедура? Які перешкоди мають місто?

Ці питання зараз масово турбують бізнес. Тому Комітет підтримки МСБ при Дніпропетровській ТПП запросив експертів розглянути норми Закону № 592 та роз’яснити підприємцям усі прописані в ньому правила. Крім того, велику увагу приділено підводним каменям, що очікують на ФОПи  при проходженні процедури.

На питання відповідали:

  • Ольга Целуйко, експерт Комітету розвитку малого і середнього бізнесу ДТПП, практикуючий консультант з бухгалтерського обліку, податків і фінансового менеджменту, Alexa Consulting;
  • Євген Осельський, приватний виконавець виконавчого округу Дніпропетровської області.
  • Яна Терехова, засновниця і CEO Консалтингової групи Яни Терехової «Сервіс. Фінанси. Менеджмент», автор і ведуча «School for Financial Managers», ICAgile Certified Professional (ICP), Diploma in Project Management – Institute of Financial Accountants;
  • НеліяДобросовістна, в. о. начальника управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області;
  • Манушак Осипова, начальник управління комунікацій ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

Як здається на перший погляд, новації мають однозначний плюс - якщо платнику погодили списання заборгованості з єдиного внеску, то до нього не застосують штрафні санкції, передбачені п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ. Тобто, його не будуть штрафувати за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом.

Але! Існують чималі підводні камені процедури списання заборгованості. Наприклад, така підстава для відмови у списанні боргів як наявність будь-якого доходу за 2017-2020 рр.  Усього одна гривня, отримана від підприємницької діяльності ФОПа, ставить під загрозу можливість проведення процедури.

Тобто, податковий орган може відмовити у списанні суми недоїмки, штрафних санкцій і пені за умови, якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

  • платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників»;
  • суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

 Якщо платником були частково самостійно сплачені суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Експерти покроково розглянули практичні ситуації списання боргів по ЄСВ, акцентували увагу на можливих ризиках та надали підприємцям алгоритм дій, який стане помічником у проходженні даної процедури.

 

Анонси

Останні новини