59,7% малих та середніх підприємців очікують, що умови роботи бізнесу стануть кращими або не зміняться. Про це свідчать результати опитування підприємців, проведеного Торгово-промисловою палатою України, результати дослідження було представлено на засіданні ради організації 23 березня.
В цілому, підприємці очікують, що 2021 рік буде більш сприятливим для бізнесу, ніж минулий. Оцінюючи 2020 рік, 30,4% опитаних респондентів відповіли, що умови роботи залишились незмінними або стали краще.
Серед основних фінансових факторів, що обмежують розвиток бізнесу, підприємці назвали складнощі в податковому адмініструванні, високий розмір єдиного соціального внеску та важкий доступ до кредитних ресурсів.
42,6% опитаних підприємців зазначили, що у 2020 році експортували продукцію, 18,4% планують розпочати експорт у 2021 році. Показово, що 100% експортних стартапів як цільовий розглядають виключно ринок ЄС. Компанії, які працюють на ринку від 5 до 10 років, серед цільових в порядку пріоритетності називають ринки ЄС, СНД (крім Росії), Близький Схід, Китай, США, Канаду, Південно-Східну Азію (крім Китаю), Південну Америку та Африку.
«За рік бізнес повністю перелаштував свою роботу, і ми бачимо це по статистиці звернень до Торгово-промислової палати. Якщо в першій половині минулого року основним питанням було посвідчення факту форс-мажору, то друге півріччя і початок цього року основний запит – куди і як експортувати продукцію. Саме з відкриттям нових експортних можливостей та адаптацією бізнес-процесів до умов карантину ми пов‘язуємо позитивні настрої бізнесу», – зазначив президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков.