(044) 584-28-24  
м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Аграрний комітет ТПП України проти законопроєкту № 3131

23.06.2020

Чи підкріпить нова законодавча ініціатива, що майже у десять разів збільшує податкове навантаження, підприємницький дух аграріїв? Про це розмірковували члени комітету підприємців АПК при ТПП України у ході експертного обговорення проєкту Закону № 3131 від 27.02.2020 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо детінізації виробництва сільськогосподарської продукції».

Законопроєктом № 3131  пропонується запровадити оподаткування доходів  власників і користувачів земельних ділянок. За підрахунками авторів, новація дасть можливість вивести з тіні 12 млн га землі, яка обробляється в Україні, та повернути до бюджету 15 млрд грн на рік.

В Україні  сьогодні  налічується майже  2,5 млн власників таких земельних ділянок. Це фактично весь сільський мікробізнес, що працює  без будь-якої державної підтримки та сприяння, без дешевих банківських кредитів. Додатковий фіскальний платіж, незрозумілого характеру, становитиме не менше 1400 грн із гектара. 

«Мікробізнес  руйнують  такі  «прості» законодавчі ініціативи з точки зору задекларованих цілей та інструментів їх реалізації. Підприємницький дух для ТПП України – це не пусте гасло, це та ідеологія, яку ми системно  намагаємося всілякими заходами підтримувати та популяризувати. Без неї  неможливо створити успішний малий і середній бізнес в Україні», – сказав президент ТПП України Геннадій Чижиков.

У засіданні комітету взяли  участь досвідчені експерти, аграрії. 

«Селяни не захищені від тіньових схем. Подібні новації вбивають підприємницьку ініціативу та погіршують соціально-економічну ситуацію на селі. Тіньові схеми використання сільськогосподарських земель неможливо подолати лише фіскальними методами. Необхідний комплекс заходів. Введення додаткового платежу суттєво  збільшить навантаження на сумлінних платників і запровадить солідарну відповідальність за чужі злочини. Законопроєкт не може бути прийнятий у запропонованій редакції», – підкреслив голова комітету підприємців АПК Олег Юхновський.

На думку членів комітету, документ не враховує інтереси малих суб'єктів господарювання.
Від науки також є застереження. Олег Нів'євський, представник Київської школи економіки,  запропонував альтернативні варіанти детінізації. Серед них – скасування 7-річного мінімального терміну оренди сільгоспземель, інвентаризація/реєстрація державних земель, передача земель із державної в комунальну власність громад, зміни до податкового законодавства в частині спрощення режиму ПДВ, податку на доходи для дрібних фізосіб-підприємців, реформа єдиного податку для 4-ї групи, запровадження аграрного реєстру, покращення доступу до фінансування для дрібних господарств, вивчення роботи закупівельників і постачальників із метою зменшення тіньових операцій.

За результатами  експертного обговорення члени комітету сформували рішення, яке буде покладено у основу офіційного ставлення ТПП України до проєкту № 3131.
Згідно з цим  рішенням, незважаючи на обіцяне збільшення надходжень до бюджетів, ТПП України не підтримує запровадження ППЗ (поставленого податкового зобов'язання), посилаючись на дуже складний і неефективний порядок його адміністрування.
Це суттєво зменшить рентабельність діяльності малих суб'єктів господарювання (сімейних фермерських господарств, кооперативів, приватних підприємців) або взагалі стане поштовхом для їх ліквідації. Постраждає сільське населення, яке не займається товарним сільськогосподарським виробництвом, а вирощує продукцію для власних потреб. Їм буде вигідніше здавати свою землю в оренду, аніж вкладати сили та ресурси в обробіток власної землі і при цьому платити додаткові відрахування до бюджету.
За результатами засідання комітету було складено та направлено звернення Голові Верховної Ради України Дмитру Разумкову. 

Анонси

Останні новини