м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Чи врятує приватизація спиртову галузь України?

07.09.2017

Про це дискутували учасники ініційованого ТПП України круглого столу «Реформування спиртової галузі в Україні: час приймати рішення».

Визнаючи актуальність реформування спиртової галузі в Україні, учасники круглого столу вважають за необхідне проведення прозорої та конкурентної приватизації підприємств спиртової  та лікеро-горілчаної промисловості, що забезпечить додаткове надходження коштів до державного бюджету та мінімізує масштабні корупційні прояви на державних підприємствах галузі внаслідок нелегального виробництва та збуту тіньового спирту та несплати акцизу і ПДВ. На їхню думку, потрібне термінове залучення інвестицій у розвиток і модернізацію підприємств спиртової  та лікеро-горілчаної промисловості, відновлення експортного потенціалу галузі. 

«Економічний стан, в якому опинилась нині спиртова промисловість України, вимагає здійснення суттєвих реформ у спиртовому виробництві. Необхідно подолати негативні тенденції в одній із найприбутковіших галузей економіки. Зміни у спиртовій галузі мають супроводжуватися прийняттям  спеціальних законодавчих актів», – сказав президент ТПП України Геннадій Чижиков. 

Основні причини занепаду вітчизняної спиртової галузі – тотальна тінізація та цінова неконкурентоспроможність вітчизняного спирту на експортних ринках. Протягом 2013 –2016 років Україна не експортувала спирт, а десятиріччям раніше експортні поставки сягали 24% від всього виробництва. На фоні застарілості виробничих фондів і високої енергоємності виробництва собівартість вітчизняного спирту на 20 – 30% вища, ніж у країнах ЄС. 

«Виробництво спирту у суспільстві  стійко асоціюється з корупцією. Навколо цієї теми накопичилося занадто багато негативу, що руйнує авторитет влади, ставить під сумнів здатність уряду здійснювати швидкі й ефективні реформи, унеможливлює залучення інвестицій. Саме тому ТПП України ініціювала дискусію за участю всіх зацікавлених сторін щодо пошуку ефективних шляхів реформування спиртової промисловості України,  демонополізації  галузі,  формування   та розвитку конкурентного середовища, щоб обговорити запропоновану урядом модель приватизації підприємств», – зазначив голова комітету АПК при ТПП України Олег Юхновський. 

Серед інших рекомендацій, озвучених на круглому столі, – проведення детінізації та демонополізації ринку спирту та лікеро-горілчаної продукції, лібералізація експорту спирту з України. 

«Знищення монополії наведе порядок на ринку та зробить його висококонкурентним», – переконана директор асоціації «Укрводка» Аліна Шолохман, яка представляла на круглому столі позицію виробників. 

«Україні потрібна комплексна, серйозна державна програма розвитку галузі. Ніхто не заперечує проти приватизації, але вона – не метод поповнення бюджету у режимі проїдання. Мета приватизації – конкурентоздатне сучасне виробництво, незалежно від галузі», – сказав президент УСПП Анатолій Кінах.

 Також учасники вважають за необхідне: 

  • залучення якомога більшого числа інвесторів до конкурсу з приватизації державних підприємств, за умови встановлення особи кінцевого бенефіціара (реальний покупець); 
  • сприяння цифровій трансформації державного контролю за виробництвом, обігом та збутом спирту в Україні; 
  • створення сприятливих умов для розвитку ринку спирту етилового із урахуванням законодавства Європейського Союзу й європейського досвіду; 
  • стимулювання розвитку ринку біоетанолу шляхом встановлення чітко визначеного порядку його виробництва та реалізації, поетапного збільшення обов’язкової частки біоетанолу у загальному споживанні призначеного для транспортної сфери палива; 
  • із урахуванням нових потреб ринку, проведення поетапної реструктуризації неефективних підприємств, використання незадіяних потужностей і суттєвого розширення асортименту продукції в спиртовій галузі; 
  • розвиток державно-приватного партнерства через використання переваг техніко-технологічного парку як провідника технічно-технологічної та наукової політики розвитку спиртової галузі щодо виробничого впровадження наукоємних розробок, високих технологій і забезпечення промислового випуску конкурентоспроможної продукції.

 «Я вдячний ТПП України, яка винесла цю актуальну проблему на обговорення. Це питання вже давно треба було підняти на вищий рівень, щоб поставити у ньому крапку», – сказав голова Ради підприємців при КМУ, народний депутат України Леонід Козаченко.

  Рекомендації за результатами круглого столу

 

Теги: ТППУ, Бізнес, реформи, комітет АПК, спиртова галузь, спирт

Анонси

Останні новини