м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Комітет підприємців у сфері енергоефективності при ТПП України готує пропозиції щодо розвитку централізованого теплопостачання в Україні

18.10.2018

Члени комітету вважають за необхідне змінити принципи державної політики щодо розвитку систем централізованого теплопостачання (ЦТ). Зокрема, потрібні Стратегія теплопостачання до 2035 року, а також План дій із її реалізації.

Також, на думку членів комітету, слід стратегічно передбачити введення до законодавства України терміну «ефективне централізоване теплопостачання», що відповідає Директиві 2012/27/ЄС «Про енергоефективність», і задекларувати мету збільшення частки таких систем у ЦТ. До Стратегії варто також включити кількісні цільові показники з термінами їх досягнення, зокрема, щодо частки ЦТ, частки ефективних систем ЦТ, рівня об’єднання дефрагментованих теплових мереж міста в одну мережу, частки тепла з альтернативних джерел енергії, частки тепла від ТЕЦ і когенерації, у тому числі з АДЕ, й інші показники.

До технічних заходів слід віднести перехід на більш дешеві види палива, в першу чергу на біопаливо; використання більш ефективних технологічних схем генерації теплової енергії. Їх застосування може надати суттєву перевагу системам ЦТ. Крім того, необхідно передбачити механізм перенесення цілей із загальнодержавних документів до схем теплопостачання й узгодження їх на державному та регіональному рівнях для того, щоб до місцевих схем теплопостачання потрапили показники національного рівня. При цьому їх сума повинна дорівнювати відповідним цифрам (цілям), зазначеним у загальнодержавних документах.       

«В Україні спостерігаються негативні тенденції у секторі централізованого теплопостачання, погіршення технічного стану ЦТ, особливо теплових мереж. Із 20 тисяч кілометрів мереж, що залишилися, 38% перебувають  у поганому або аварійному технічному стані. Середні втрати теплової енергії в мережах досягають 19%. Якщо це триватиме  й надалі, українські міста можуть повністю залишитися без систем ЦТ. Необхідно терміново реанімувати системи ЦТ України, адже індивідуальні системи об’єктивно комфортніші і принаймні не дорожчі за системи ЦТ на сьогодні. Ми вбачаємо один стратегічний вихід – системи ЦТ повинні генерувати тепло суттєво (на 2040%)  дешевше, ніж індивідуальні системи. За однакової вартості газу для населення і  підприємств теплокомуненерго (ТКЕ), що обігріває населення, цього досягти неможливо. Системи ЦТ на газу завжди будуть програвати індивідуальним системам на газу майже за всіма показниками і, в першу чергу, за вартістю теплової енергії. У зв’язку з цим ми бачимо ряд технічних і організаційних заходів, які можуть підняти ефективність ЦТ», – сказав голова комітету Борис Басок.

 

 

 

Теги: комітет, енергетика

Анонси

Останні новини