м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Майбутнє Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

28.07.2020

У 2021 році виповнюється 5 років від дати набуття чинності Угодою про асоціацію. Із завершенням першого п’ятирічного періоду дії Угода дає можливість провести оцінку стану її реалізації.

З метою обговорення перспектив подальшої співпраці в рамках Угоди було організовано публічний онлайн-захід «Оновлення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: Діалог з бізнесом».

Захід дав можливість представникам євроінтеграційного, економічного блоків Уряду та українським виробникам обмінятися думками щодо бачення та очікувань від потенційної модернізації Поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВЗВТ), обговорити механізми взаємодії між Урядом та бізнесом і таким чином допомогти сформувати офіційну українську позицію позицію у майбутньому переговорному процесі з ЄС.

Бачення уряду щодо оновлення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС висловила Ольга Стефанішина – віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичої інтеграції України.

«У рамках Угоди маємо можливість для оцінки ефективності виконання, що передбачено статтею 481 Угоди. Цей інструмент політичного діалогу між українською та європейською стороною дозволить зважити кожен елемент імплементації Угоди та виокремити ті галузі та сектори, де можна досягнути більшого прогресу завдяки оновленню», – підкреслила Ольга Стефанішина.

Тарас Качка – заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Торговий представник України – розповів про інструменти, можливості та виклики розширення доступу до ринку ЄС за допомогою оновлення ПВЗВТ.

Представники українських асоціацій та організацій також поділилися своїм баченням подальшої взаємодії бізнесу, уряду та ЄС.

«Досвід останніх п’яти років цінний. На його основі ми підготуємо якісне доповнення до Угоди. Але найбільш головне - ми повинні його виконувати. При тому виконувати не тільки в Україні, а й у Брюсселі. Дуже важливо, щоб ми об’єднали наші зусилля і приділили більше уваги лобіюванню інтересів українського національного бізнесу в ЄС. Зі свого боку можу запевнити, що ви можете розраховувати на підтримку Торгово-промислової України», - зазначив президент ТПП України Геннадій Чижиков.

Таким чином, учасники зустрічі вислухали думки кожної з трьох сторін, що дозволить в подальшому сформулювати єдину позицію, яка враховуватиме інтереси та побажання кожної з них.

 

Торгівля з ЄС за 2019-й рік у фактах та цифрах:

Європейський Союз є найбільшим торговельним партнером України з питомою вагою торгівлі товарами 41,5% від загального обсягу зовнішньої торгівлі України.

Товарообіг між Україною та ЄС після відкриття зони вільної торгівлі постійно зростає. За результатами січня-жовтня 2019 року обсяги зовнішньої торгівлі товарами між Україною та ЄС у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року збільшилися на 7,1%, експорт зріс на 6,1%, а імпорт на 7,9%.

Україна виходить на ринок ЄС з новими товарами, серед яких все більшу частку починають займати товари з високим ступенем обробки.

Кількість українських компаній, які здійснюють експорт товарів до держав-членів ЄС постійно зростає. Так, якщо в 2014 році експорт до ЄС здійснювали 10 002 компанії, у 2017 році їх кількість значно збільшилась і склала 14 136 компаній, а за результатами 2018 року їх кількість склала 14 715 компаній. У 2019 році – 14 545 компанії здійснювали експорт до держав-членів ЄС.