м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Недержавні пенсійні фонди можуть втратити статус неприбутковості

29.05.2017

Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом із Реєстру неприбуткових установ та організацій. Чи зможуть недержавні пенсійні фонди закріпити за собою статус неприбуткових організацій – на цю тему дискутували експерти під час засідання Комітету фінансового ринку та з питань соціальної відповідальності бізнесу при ТПП України.

На думку членів комітету, враховуючи особливості діяльності недержавних пенсійних фондів, їх треба виключити із переліку господарюючих суб’єктів, котрим необхідно вносити зміни до установчих документів для підтвердження статусу неприбутковості. Недержавний пенсійний фонд – юридична особа, яка має статус неприбуткової організації, функціонує та провадить діяльність виключно з метою накопичення пенсійних внесків на користь учасників пенсійного фонду з подальшим управлінням пенсійними активами, а також здійснює пенсійні виплати учасникам зазначеного фонду.

Згідно з спеціальним законодавством про діяльність НПФ в Україні, як і в усьому світі, вони мають бути неприбутковими організаціями. Протягом тривалого часу існуючі НПФ намагалися перереєструватися в реєстрі неприбуткових організацій, як того вимагає діюче законодавство України. Однак, органи Державної фіскальної служби України відмовляли їм, посилаючись на необхідність роз’яснення Міністерства фінансів України. На жаль, понад два місяці міністерство не надає чіткої відповіді. 1 липня 2017 року спливає термін для перереєстрації в реєстрі неприбуткових більше ніж 80 НПФ, яку ДФС не готова здійснювати через відсутність роз’яснення від Міністерства фінансів України. Після цього кожен НПФ буде вилучений з реєстру фінансових установ і таким чином припинить свою діяльність.

«В секторі послуг недержавного пенсійного забезпечення склалася критична ситуація. ТПП України та велика кількість підприємств її членів є засновниками і вкладниками недержавних пенсійних фондів, де накопичується майбутня пенсія понад 800 000 працівників цих підприємств. Гальмування позитивного вирішення зазначеного питання загрожує недержавним пенсійним фондам не тільки сплатою податків, а й повним припиненням їх діяльності, тобто крахом III рівня пенсійного забезпечення громадян в умовах відсутності II рівня та намагань держави, напружуючи всі можливості бюджету, врятувати I рівень», - сказав голова комітету Олег Лиховид.    

Неприбуткова організація не є платником податку на прибуток, якщо одночасно відповідає вимогам, визначеним у пункті 133.4 Податкового кодексу України.

Вимога Податкового кодексу до установчих документів неприбуткової організації щодо заборони розподілу отриманих доходів серед учасників неприбуткової організації для пенсійних фондів узгоджується із положенням Закону. Але потрібно встановити на законодавчому рівні визначення поняття «учасник пенсійного фонду», наведене у Законі та підпункті 133.4.1 ПК.

Узгодити слід також порядок передачі активів пенсійних фондів у разі їх ліквідації. Однією з вимог, що дозволяють отримати статус неприбутковості, є наявність в установчих документах неприбуткової організації положення, що передбачає у випадку її ліквідації обов’язкову передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету. Норми Закону № 1057-IV щодо передачі майна недержавних пенсійних фондів у випадку їх ліквідації не відповідають вимогам Податкового кодексу України, оскільки допускають передачу активів банкам і страховим компаніям.

   Експертний висновок Комітету фінансового ринку та з питань соціальної відповідальності бізнесу про неприбутковий статус НПФ

 

Теги: ТППУ, комітет, комітет фінансового ринку та з питань соціальної відповідальності бізнесу, пенсійна реформа, недержавний пенсійний фонд

Анонси

Останні новини