м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Обставини непереборної сили VS відповідальність

23.03.2020

Торгово-промислова палата України визнає обмежувальні заходи у зв’язку з поширенням хвороби COVID-19 форс-мажором, які унеможливлюють виконання зобов’язань. Водночас ми наголошуємо, що визнання тих чи інших умов обставинами непереборної сили не звільняє автоматично фізичних чи юридичних осіб від відповідальної за невиконання встановлених договірних умов, а лише може надати відтермінування їх виконання.

«Ми закликаємо всіх поставитись із розумінням та гідністю до умов, із якими сьогодні стикнувся весь світ. Співпрацюйте з вашими контрагентами та спільно шукайте цивілізовані та відповідальні шляхи вирішення ситуацій із різними точками зору», – зазначає президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков.

Він додав, що ТПП радить застосувати нині саме переговорну процедуру врегулювання відносин між сторонами договорів шляхом укладання відповідних доповнень щодо перенесення строків зобов’язань, що в свою чергу автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не буде потребувати засвідчення форс-мажорних обставин ТПП України.

У разі, якщо переговори не дадуть очікуваного результату і буде прийнято рішення про необхідність засвідчення форс-мажорних обставин та отримання відповідного сертифіката ТПП, то слід володіти наступною інформацією:

1) підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше таких обставин, перелічених у ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», або передбачені у застереженні до договору;

2) обставини непереборної сили засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному договору, податковому обов’язку, угоді чи контракту окремо;

3) фізичні особи подають відповідні заяви особисто із підписом, юридичні особи  за підписом керівника організації з відбитком печатки або за його дорученням – довіреною особою;

4) до кожної окремої заяви додається окремий комплект документів;

5) відповідно до міжнародної практики, перш за все визначатиметься, як саме обставина форс-мажору, в тому числі карантин, обмежує виконання певного зобов’язання;

6) заяви приймають Торгово-промислова палата України та відповідні уповноважені регіональні ТПП.

 Засвідчення форс-мажорних обставин відбувається відповідно до затвердженого ТПП регламенту. Нині триває процес спрощення процедури розгляду для суб’єктів малого підприємництва, яким введення карантину унеможливило виконання зобов’язань за договорами оренди.

Із усіма необхідними документами для засвідчення форс-мажорних обставин можна ознайомитись тут.

Нагадаємо, що раніше Торгово-промислова палата України опублікувала відповіді на найпоширеніші питання стосовно форс-мажору, спричиненого карантином.

Анонси

Останні новини

Більше новин