м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

ПЛОДОВО-ЯГІДНИЙ РИНОК УКРАЇНИ ПОТРЕБУЄ ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ

22.02.2017

За статистикою, в Україні 230 тисяч гектарів садів. Україна здатна нагодувати ягодами та фруктами весь світ, але низькі темпи розвитку плодово-ягідної галузі ледь дозволять покрити потреби внутрішнього ринку в найближчому майбутньому. За ефективного управління, державної підтримки та чітко визначеного й діючого законодавства садівництво та ягідництво спроможне приносити більше прибутку, ніж вирощування овочевих чи зернових культур. У разі збільшення обороту продукції хоча б удвічі, українські садоводи можуть повністю задовольнити потреби внутрішнього ринку та наповнити не тільки європейський, а й стати одним із основних гравців на світовому ринку. Про це йшлося під час форуму «Плоди та ягоди - 2017», який Торгово-промислова палата України провела спільно з асоціацією «Укрсадпром».

   «У багатьох країнах світу садівництво  - стратегічно значимий сектор економіки, що підтримується державою. Зміни, що відбулися в Україні протягом останніх років - підписання Угоди про поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі з ЄС, Угоди про асоціацію з ЄС, декларування владою курсу на реформи, - дали вітчизняним гравцям садівничого ринку надію. Мета форуму - налагодження контактів між виробниками та переробниками плодово-ягідної продукції, експортерами, торговельними мережами, представниками державних органів і міжнародних організацій, які сприятимуть розвитку внутрішньої та зовнішньої торгівлі українськими фруктами, ягодами і горіхами», - сказав перший віце-президент ТПП України Михайло Непран, відкриваючи захід.

     Серед плодових і ягідних культур в Україні, як за площею вирощування, так і за валовим збором плодів, перше місце впевнено займає яблуня. За сумарною площею насаджень лідирує Вінницька область - тут понад 23 тисячі гектарів садів.

     Проте, існуючі виробники плодово-ягідної продукції використовують лише 15-20% потенціалу України. Обмеження імпорту, низький рівень посадкового матеріалу, нерозвинена плодово-переробна галузь, майже повна відсутність сучасних технологій для зберігання свіжої продукції, недостатнє водозабезпечення - це далеко не повний перелік сучасних проблем сектора.

    «Розвиток плодопереробної галузі в Україні повинен бути спрямований на випуск лише економічно вигідної конкурентоспроможної продукції, яка за якістю і складом повинна задовольняти споживача. Садівництво -  це соціально спрямований підсектор виробництва, це та ніша, що допомагає диверсифікувати аграрний експорт, це імпульс для розвитку сільськогосподарських територій. Внутрішній ринок усе ще слабкий через підсобні господарства та низьку купівельну спроможність громадян, а активне освоєння зовнішніх ринків почалося не так давно. Але ми спостерігаємо позитивну тенденцію: лише за минулий рік отримали шанс відкрити  ринки Китаю, Індії, В’єтнаму та Малайзії -  нині триває етап узгодження фіто-санітарних норм», - сказала  Ольга Трофімцева, заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції.

     Невідповідність системи стандартизації та контролю якості вимогам ЄС катастрофічно сповільнює розширення ринків збуту для українських виробників. Залишаються невирішеними й земельні питання. Суттєве збільшення ставки земельного податку під багаторічними насадженнями в поєднанні з невеликими строками договорів оренди ускладнює процес розвитку садівництва, особливо для малих і середніх виробників, адже більшість багаторічних культур починають плодоносити не раніше ніж на другий-третій рік після посадки, а на промислову врожайність виходять тільки на 7-й рік.

    Висновок: плодово-ягідний сектор в Україні вимагає подальшої інтенсифікації, розвитку кооперації, розширення площ, виходу на ринок нішевих високомаржинальних культур, пошуку нових ринків збуту, активізації переробки, еволюції органічних технологій.

 

Теги: Бізнес, Сільське господарство, Агросектор, Бізнес-форум

Анонси

Останні новини