м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

При ТПП України створено комітет з питань ОПК для просування української оборонної продукції на зовнішніх ринках

20.09.2017

Оборонно-промисловий комплекс – один із пріоритетних напрямів промисловості Україні, враховуючи напружену ситуацію на Сході. Аби галузь розвивалась, а військова продукція була якісною, необхідно залучати приватні підприємства до розробок. Новостворений комітет на сьогодні налічує 42 члени і є відкритим для приєднання. Його головою обрано Віктора Кривого, заступника директора ПрАТ «Науково-виробниче об’єднання «Практика».

На думку членів комітету, для повноцінного виходу оборонної продукції на міжнародний ринок насамперед необхідно врегулювати  законодавче поле. Йдеться про рівні умови для всіх підприємств ОПК, лібералізацію системи військово-технічного співробітництва.

Серед не менш актуальних проблем державно-приватного співробітництва – виплата роялті.  В Україні є дуже багато підприємств – розробників військової техніки, чиї напрацювання  передають  державним підприємствам для подальшого серійного виробництва. Однак вони досі не можуть отримати роялті за свої розробки, а інколи це суттєві суми.

Як свідчить практика, загалом виробництво зброї та військової техніки в Україні має важливе значення не тільки для безпеки держави, але й для зростання економіки в цілому, покращення міжнародного іміджу держави.

Україна успадкувала майже 30% ОПК СРСР, а це до 2000 підприємств, переважно державних. На сьогоднішній день  залишилося понад 200 компаній, 135 із яких є державними (підпорядковані ДК «Укроборонпром», Державному космічному агентству України та Міністерству оборони України). Левову ж частку всієї оборонної продукції виробляють майже 40 приватних підприємств.

Отже, цілком логічним було б створення належних умов для розвитку приватних підприємств. Саме такий підхід дозволить максимально забезпечити потреби оборони, а також зберегти експортний потенціал країни й унеможливити «тотальну імпортизацію» оборонного комплексу.  Проте представники оборонного бізнесу  кажуть, що їх розвиток стримує державна монополія.

Члени комітету переконані, що в першу чергу необхідно впроваджувати відкриті тендери, залучати парламентський і цивільний контроль до процесу державних закупівель. Наразі ж система занадто утаємничена. Це не дає змоги оперативно відслідковувати нові пропозиції приватного сектора й об’єктивно оцінювати якість продукції.

 

Теги: ТППУ, Бізнес, комітет, підприємництво, оборонна промисловість, комітет з питань оборонно-промислового комплексу

Анонси

Останні новини