м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Що обіцяє новий сезон цукроваріння - 2022?

25.08.2022

Сезон виробництва 2022 року точно легким для цукрової галузі не буде.

 

Своїм баченням перспектив цукрової галузі цього року поділився  директор НПЦ «Цукробурякового виробництва», член комітету підприємців АПК при ТПП України Олександр Коротинський.

Неминуче здорожчання вирощування цукрових буряків, зменшує привабливість культури, призводить до збільшення собівартості цукру. Не зважаючи на всі складнощі українські господарства засіяли цукровими буряками 180,4 тис га, що лише на 45 тис. га менше у порівнянні з 2021 роком. Станом на середину серпня, можливо впевнено сказати, що цукрові буряки перебувають у доброму стані і господарства можуть розраховувати на гарну урожайність (згідно оперативних даних 450-470 ц/га).

Даний об’єм сировини забезпечить роботою 23 підприємства, хоча ще минулого року працювало на 10 заводів більше (зменшення через військові дії). Підприємства готуються наприкінці серпня розпочати переробку ранньостиглих гібридів цукрових буряків.

Заводи активно продовжують закуповувати блакитне паливо та інші необхідні матеріали для переробки сировини. В той же час, найбільше головного болю керівництву надає саме газ, адже всі переживають чи вистачить підприємствам палива в опалювальний період (деякі підприємства планують працювати до кінця грудня).

З нового урожаю планується виробити приблизно 1,1 млн. тонн цукру, такого обсягу буде цілком достатньо для внутрішнього ринку, а враховуючи перехідні залишки, які накопичились, країна буде мати значний експортний потенціал.
 


 

Цукрова галузь останні декілька років, постійно експортує значні обсяги цукру за кордон, де він вже знайшов свого покупця. Так було і цього року, навіть попри військові дії вдалося відвантажити на експорт біля 30 тис. тонн (станом на 1 серпня), а ще попереду 5 місяців. Враховуючи, що у сусідніх країнах виник деякий ажіотаж з цукром на полицях магазинів, а ЄС дозволив безмитний експорт, маємо надію що доволі значні обсяги будуть експортовані.

Ціна цукру на прилавках магазинів від початку року дещо зросла. Втім дивлячись на дані Держкомстату, зростання ціни укладається у загальнодержавне зростання широкого спектру товарів:

  • загальнодержавна інфляція         17%;
  • інфляція харчового кошика        23%;
  • зростання ціни на цукор            19%.

З наведеного вище матеріалу можемо зробити висновок, що українці у 2022-2023 роках будуть з цукром. Проте у майбутньому можливе подальше скорочення площ під цукровим буряком, головними причинами таких прогнозів є:

  • продовження військових дій, що скорочує споживання цукру всередині країни;
  • значне збільшенням виробничих витрат на 1 га площі, 
  • перенасичення внутрішнього ринку цукру.

Такий перебіг подій може призвести до закриття цукрових заводів, адже вони залишаться без сировини, а Україна – без одного з своїх експортно орієнтованих продуктів - цукру. З метою запобігання такої катастрофічної ситуації для традиційної галузі української промисловості - цукроваріння, Уряду потрібно врахувати досвід ЄС щодо підтримки вирощування цукрових буряків, а також розпочати пошук інших стимулюючих заходів для цукробурякової галузі.
 

Теги: комітет, АПК, ТППУ, комітет АПК, цукор

Анонси

Останні новини

Більше новин