(044) 584-28-24  
м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Готівка чи банківська картка − вибір має бути за споживачем товарів і послуг

10.07.2018

Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари та послуги» не відповідає принципам державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності та суперечить нормам ЄС.

Такий висновок зробили члени комітету підприємців МСБ при ТПП України на своєму засіданні за участі двох громадських рад − при Міністерстві економічного розвитку та торгівлі і Державній регуляторній службі України.

«Розроблений відповідно до вимог Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (пункт 14.19 статті 14), проект зобов’язує всіх суб’єктів господарювання (в тому числі платників єдиного податку), які здійснюють продаж товарів (надання послуг), забезпечити у встановлені терміни проведення безготівкових розрахунків за продані ними товари та  послуги з використанням електронних платіжних засобів», – відзначив В’ячеслав Биковець, голова комітету малого та середнього бізнесу.

         Учасники засідання, проаналізувавши проект, у тому числі доопрацьований варіант від 11.04.2018 р., дійшли висновку, що він не враховує громадської думки.

«На сьогоднішній день за мережею POS-терміналів і кількістю безготівкових операцій Україна дійсно відстає від країн Європи. Однією з основних причин такої ситуації є завищені операторами платіжних систем тарифи для суб’єктів господарювання за здійснення розрахунків за допомогою платіжних карток. Разом із тим, не існує жодної країни в світі, де всі, без винятку, суб’єкти господарювання мають застосовувати  платіжні термінали», – сказав віце-президент ТПП України Ростислав Коробка.

В ЄС Регламентом 2015/751 Європейського Парламенту та Ради від 29 квітня 2015 р. введено обмеження щодо ставок комісії інтерчейндж на рівні 0,2% для дебетових карток і 0,3% – для кредитних карток, без жодного перехідного періоду.

Для врегулювання зазначеного питання у Верховній Раді України було  зареєстровано законопроект № 6573, яким передбачається плавний поступовий перехідний період протягом 3-х років, що дозволить банкам прогнозовано перейти до європейських ставок комісій, а підприємцям – зняти з себе додатковий фінансовий тягар, який стримує масове встановлення  POS-терміналів.

Окрім того, на сьогодні існує можливість провести оплату за придбаний товар чи послуги підприємцю шляхом безготівкового переказу з карткового рахунку споживача  на безготівковий рахунок підприємця.

 «Що стосується самого проекту, то викликає подив пункт щодо обов’язковості запровадження здійснення безготівкових розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, а по-друге – за наявності технологічних можливостей. Хто і яким чином буде визначати наявність чи відсутність таких можливостей? Враховуючи покриття Інтернет-мережею, варто зазначити, що наразі немає технічної можливості для обов’язкового запровадження POS-терміналів в Україні. Темпи розвитку мереж також підтверджують той факт, що 100% стабільного покриття Інтернет-мережею всієї без винятку території України до 2020 року не передбачається.

         Досить суперечлива і норма щодо того, що суб’єкти  господарювання можуть не приймати електронні платіжні засоби за певних умов, оскільки довести потім їх наявність органам державного нагляду буде проблематично», – вважає В’ячеслав Биковець.

Зазначений проект не враховує також і думки підприємницької спільноти щодо незахищеності обігових коштів на банківських рахунках.

Комітет вирішив звернутись до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням вжити всіх можливих заходів до недопущення прийняття регуляторного  акту, яким пропонується суттєво збільшити витрати малого та середнього бізнесу під час ведення господарської діяльності і який наражає підприємців України на фінансові ризики, та призупинити винесення проекту на розгляд відповідного урядового комітету і продовжити консультації з громадськістю.

Теги: Бізнес, законопроект

Анонси

Останні новини

Більше новин