м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

У НОВИЙ ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИЙ РІК - ІЗ НОВИМИ ІНСТРУМЕНТАМИ ЕКОНОМЗРОСТАННЯ

02.03.2017

У 2016 році було пройдено важливий етап у процесі наближення України до ЄС у рамках діалогу та співробітництва з питань внутрішніх реформ. Так, Україна виконала всі необхідні 144 критерії і тепер очікує на ухвалення рішення ЄС про скасування візового режиму для своїх громадян. Для вітчизняних виробників відкрився європейський ринок молочної продукції. Вдалося заощадити 9 млрд. гривень платників податків через прозорі державні закупівлі. Про це йшлося на міжнародній конференції, присвяченій підбиттю підсумків імплементації Угоди про асоціацію України і ЄС за 2016 рік та обговоренню подальших планів її реалізації. Учасники комплексно проаналізували проблемні місця та сформували чіткі пріоритети на майбутнє.

«І це - не межа, я переконаний: потенціал України набагато потужніший - нам слід його активніше використовувати. І провідну роль у цьому має грати малий і середній бізнес. Адже МСП - це 80% від загальної кількості фірм, що займаються експортом і дають понад третину всього експорту країн ЄС. За даними опитування, яке було нещодавно проведено ТПП, більшість керівників малих і середніх підприємств України підтримують Угоду. Впевнений: експорт починається не з оформлення експортних документів, а з розробки та виготовлення товару, пропозиції послуги. Саме тому важливо створювати умови для розвитку і процвітання малого і середнього підприємництва, полегшувати йому доступ до фінансування, допомагати скористатися можливостями виходу на європейський ринок, сприяти впровадженню інновацій, надавати фінансові та інші стимули тим, хто виробляє та експортує товари з високою доданою вартістю. Система Палат повсякчас привертає увагу до зміни ментальності наших виробників, намагається інформувати їх щодо особливостей роботи на європейських ринках. З цією метою ми проводимо низку заходів - конференції, семінари в усіх регіонах. Впевнений: успішна євроінтеграція - це відповідальна робота кожного на своєму місці», - підкреслив у виступі президент ТПП України Геннадій Чижиков.

З 1 січня 2016 року розпочалося тимчасове застосування торговельної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Яких результатів досягнуто?

Насамперед, ЄС став нашим найбільшим торговельним партнером: 37,1% загального експорту товарів України. Істотна вага в ньому належить соняшниковій олії, автомобільним запчастинам, електричному обладнанню та водонагрівачам, виробам із деревини тощо. Є успіхи в отриманні дозволів експортувати до ЄС більшість товарів тваринного походження.

Щодо використання Україною тарифних квот для сільськогосподарської та харчової продукції, то поки вітчизняні експортери реалізували можливості лише 26 із 40 існуючих. Найбільш затребувані з них - на мед, соки, оброблені томати, борошно, зернові. Також у 2016 році розпочалося використання тарифних квот на цукрову кукурудзу, цукрові та молочні продукти, крохмаль, висівки, часник тощо.

У рамках втілення Угоди було здійснено комплекс заходів із децентралізації. Серед основних результатів цієї реформи - створення 366 нових громад. Органи місцевого самоврядування отримали нові повноваження, зокрема щодо управління фінансовими ресурсами, реалізація яких перевищила запланові показники.

Протягом 2016 року одним із ключових правоохоронних органів, які зазнали значної трансформації, стало Міністерство внутрішніх справ. При МВС було відкрито 12 сервісних центрів нового зразка, де створено умови для надання послуг за принципом «єдиного вікна» у форматі відкритого офісу. Також забезпечено спільну й ефективну роботу системи новоутворених антикорупційних органів - Національного антикорупційного бюро України, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного агентства з питань запобігання корупції.

Інтенсифіковано економічне та галузеве співробітництво, в тому числі приведення українського законодавства і практик у відповідність із європейськими стандартами. Зокрема, протягом 2016 року вдалося створити необхідні передумови для прозорого функціонування енергетичних ринків, затвердити (Кабінетом Міністрів України) Концепцію реалізації державної політики України у сфері зміни клімату, внести на розгляд Верховної Ради України рамкові закони щодо лібералізації автомобільного, залізничного транспорту та перевезень внутрішніми водними шляхами, націлені на збільшення ефективності, безпеки та надійності транспортного сполучення згідно із зобов'язаннями за Угодою про асоціацію.

Важливе значення має фінансова й експертна підтримка, яку надає Україні ЄС за всіма напрямами нашого співробітництва. Лише у 2016 році Україна підписала понад 12 угод, які передбачають фінансову й експертну допомогу за такими напрямами, як реформа державного управління, розвиток програм прикордонного співробітництва, верховенство права й антикорупційна реформа, розбудова транспортної інфраструктури, енергетики тощо.

«Процес імплементації - це дороговказ до тих внутрішніх змін, які потрібні, щоб змінити життя кожного з нас. За 2016 рік із 126 законодавчих актів було імплементовано лише 36: 23 - повністю, 13 - частково. Звіт про виконання у 2016 році Угоди про асоціацію між Україною та ЄС дає змогу комплексно проаналізувати ситуацію з реалізацією Україною своїх зобов'язань, дозволяє визначити вузькі місця цього процесу та сформувати чіткі пріоритети на нинішній і наступні роки», - сказала віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Теги: Бізнес, ТППУ, Європейський Союз (ЄС)

Анонси

Останні новини

Більше новин