Удари по енергетиці не тільки занурили у пітьму житлові будинки, але й вплинули на роботу українського ритейлу.
Однак більшість бізнесів готувалися до можливих відключень:
«До 80% дрібних, середніх і великих підприємств готувалися у міру своїх сил і можливостей. Хтось купував промислові генератори, хтось невеликі», розповів в ефірі Радіо Хартія Михайло Непран, перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України.
«Те, на що розраховували росіяни, не сталося: бізнес не зупинився, аптеки й кафе працюють, розгніваний натовп українців не стоїть на Банковій під Офісом президента і не кричать Зеленському: “Укладай угоду про мир!”», — наголосив Непран.
Він вважає, що росіяни парадоксально стали «повивальною бабкою» нової української економіки. Головним питанням для будь-якого підприємства тепер стає енергозабезпечення. Згодом це стане для бізнесу позитивним поштовхом у більш енергонезалежне майбутнє.
Війна змусила країну перейти від «економіки споживання» до «економіки виживання»:
«Ми вже розуміємо, що не може бути таких правил гри на енергоринку, коли була монополія обленерго та олігархів, які стояли за ними й виставляли такі умови, що вартість підключення до мереж інколи коштувала дорожче, ніж будівництво підприємства з нуля. Ми тепер розуміємо, що це повинно бути максимально диверсифіковано. Це повинні бути невеликі й середні гнучкі підприємства, які можуть вижити у будь-яких умовах», — сказав Непран.
Більше про трансформацію української економіки – у матеріалі за посиланням.
Теги: енергетика, Михайло Непран, підприємництво, бізнес, ТППУ, енергія, економіка, бізнес в умовах війни, війна