м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Запорукою енергонезалежності України може стати створення парку відновлюваної енергетики у Чорнобилі

16.05.2017

Зону відчуження Чорнобильської АЕС, непридатну для будь-яких видів діяльності через постійний радіаційний фон, Україна розраховує використати для будівництва сонячної електростанції. Її будівництво може повернути Чорнобилю статус потужного виробника електроенергії в Україні, але уже безпечного. Інвестпроект Solar Chornobyl розроблено Державним агентством України з управління зоною відчуження та Чорнобильським інститутом досліджень і розвитку. Його реалізація дозволить Україні до 2030 року заробляти щорічно до 120–130 млн євро. Про це йшлося під час Другої міжнародної конференції «Зелена» модернізація економіки: виклики та можливості розвитку сонячної енергетики», що пройшла в ТПП України.

«Основна мета конференції – зміна парадигми ставлення до зони відчуження від «небезпечної» до «дружньої», сприяння розвитку сонячної енергетики та залученню вітчизняних та іноземних інвестицій, у тому числі у будівництво парку сонячної енергетики в зоні відчуження», – сказала Ольга Марушевська, керівник Офісу зі сприяння «зеленій» модернізації економіки ТПП України.

На думку урядовців, депутатів, експертів, спорудження сонячної електростанції в зоні відчуження має низку переваг. Зокрема, це висококваліфікований персонал, який знається на роботі електростанції, та наявна система ліній електропостачання. Їх розміщення дає можливість приєднатися до єдиної енергосистеми із найменшими затратами. Також необхідно зважати на те, що саму територію не можна використовувати для ведення сільськогосподарських робіт ще тривалий період часу через залишкове радіоактивне забруднення.

«Інвестиційні пропозиції на будівництво сонячних електростанцій в зоні ЧАЕС надходять із Китаю, Німеччини, Ірландії, Данії, Австрії, Болгарії, Білорусі, а також із України.
За оцінками експертів, йдеться про виробництво в межах 2,5 тисяч МВт електроенергії. Ця величина співмірна з двома енергоблоками атомних електростанцій. Схоже на те, що багаторічні дискусії щодо використання земель зони відчуження нарешті переходять у практичну площину», прокоментував Олег Юхновський, голова комітету АПК при ТПП України.

Зразком для проекту Chornobyl Solar став досвід Білорусі, яка створила в Чорнобильській зоні найбільший сонячний парк – із 85 тис. сонячних панелей. Обсяг інвестицій у проект становив 24 млн євро.

Розмістити сонячні панелі планується на площі 2,5 тис га в південній частині 10-кілометрової зони відчуження Чорнобильської АЕС. Ділянки, на яких пропонується їх установити, розташовані поблизу існуючих ліній електропередач, що має суттєво знизити необхідні вкладення в інфраструктуру. До цих ліній можна підключити панелі сумарною потужністю 200 МВт, а після реконструкції і розширення мережі електропередач потужність можна збільшити до 1,2 ГВт.

Швидкість вітру у зоні відчуження дозволяє запустити також і вітрові електростанції. Вже є компанії, зацікавлені у реалізації проектів вітроенергетики на цій території.

Однією з ініціатив конференції стало залучення молоді (учнів 1–5 класів київських шкіл) до підтримки розвитку «зеленої» енергетики, зокрема сонячної, шляхом проведення конкурсу дитячого малюнку. Під час заходу відбулося нагородження переможців цього конкурсу та щорічного конкурсу творчих робіт учнів 10–11 класів Києва та Київської області «Молодь Київщини – за «зелену» економіку», започаткованого кафедрою екологічного менеджменту та підприємництва Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

«Торгово-промислова палата України посилює потенціал, як платформа для побудови ефективного діалогу гравців ринку «зелених» послуг. Підвищення енергоефективності є необхідним як із економічної, так і екологічної точок зору. Поки українська економіка використовує непропорційно більшу частину енергетичної складової, ніж країни Європи. Втрати стають дедалі очевиднішими за умов високої вартості імпорту, забезпечення  енергетичної безпеки, неконкурентоспроможних галузей промисловості й екологічної шкоди. Палата приділяє значну увагу розвитку даного напряму та підтримує процес енергозбереження. Зараз у всіх регіональних ТПП ми створюємо так звані «зелені» офіси з метою зробити бізнес більш дружнім до довкілля.  Вони надаватимуть підприємцям інформаційну та консультаційну підтримку з питань «зеленої» модернізації економіки та промисловості, збалансованого природокористування, впровадження енергоефективних та енергозберігаючих технологій, охорони довкілля», – розповів віце-президент ТПП України Ростислав Коробка.

Захід пройшов  за підтримки програми сприяння «зеленій» модернізації української економіки, що фінансується урядом Німеччини та реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, Міністерства екології та природних ресурсів України, Державного агентства України з управління зоною відчуження та Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України. 

 

 

Теги: ТППУ, Бізнес, зелений директорат, довкілля, зелена модернізація економіки

Анонси

Останні новини

Більше новин