м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Засвідчення форс-мажорних обставин в умовах воєнного стану

01.11.2022

Форс-мажорні обставини звільняють тільки від відповідальності за порушення зобов’язань (тобто від штрафних санкцій), проте не звільняють від необхідності виконання відповідних договірних зобов’язань.

Шановні підприємці!

На «гарячу лінію» Мережі координаційних центрів підтримки бізнесу надходить багато запитань щодо засвідчення форс-мажорних обставин в умовах воєнного стану.

Втім, важливо пам’ятати, що форс-мажорні обставини звільняють тільки від відповідальності за порушення зобов’язань (тобто від штрафних санкцій), проте не звільняють від необхідності виконання відповідних договірних зобов’язань.

Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено такою нормативною базою:

  • ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997р.

«Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини…»

  • ст. 617 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р.
  • ст. 218 Господарського кодексу України від 16.01.2003р.

Регламент (із змінами та доповненнями) засвідчення Торгово-промисловою палатою та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин від 18.12.2014р.

Документи для засвідчення форс-мажорних обставин мають свідчити про:

  • надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами впливу сторін);
  • непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити, зокрема на момент укладення відповідного договору, перед терміном настанням зобов’язання або до настання відповідного обов’язку);
  • невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/їх наслідків);
  • причинно-наслідковий зв’язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов’язань.

В умовах воєнного стану ухвалено рішення спростити порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

З метою позбавлення обов’язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП  і підготовки пакету документів у період дії воєнного стану, на сайті ТПП України 28.02.2022 року розміщено загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Також у разі необхідності є можливість оформлення сертифікату про форс-мажорні обставини за звичайною процедурою.

Для більш детальних консультацій звертайтесь до Мережі координаційних центрів підтримки бізнесу «Разом до відновлення». Ми завжди на зв’язку з вами!

Телефон нашої «гарячої лінії»: (044) 334-64-13 (вартість дзвінків згідно з тарифами оператора).

Консультуємо з таких основних питань:

  • переміщення / релокація бізнесу
  • відновлення /перезапуск бізнесу
  • розширення діяльності / активізація експортно-імпортних операцій

Ми будемо раді відповісти на ваші питання!

Мережа координаційних центрів підтримки бізнесу «Разом до відновлення» створена Івано-Франківською, Донецькою, Запорізькою,  Одеською, Сумською, Харківською ТПП і Торгово-промисловою палатою України.

Проєкт реалізується в рамках швейцарсько-українського Проєкту “Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в Україні”, який впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні (ПРООН) у співпраці з Міністерством економіки України і за підтримки Швейцарії.

 

Анонси

Останні новини