м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Звіт «Барометр бізнесу» за грудень 2023

«Барометр Бізнесу» від Торгово-промислової палати України

 

Барометр бізнесу у грудні 2023 року виявляє змішані сигнали в економіці, підкреслюючи зниження в експорті та виробництві, але зародження оптимізму в будівництві та сфері послуг.

За результами третього опитування керівників підприємств та підприємців, які є членами та партнерами Торгово-промислової палати України, загальний індекс Барометру бізнесу в грудні 2023 року склав 44,4, що на 0,9 пункти нижче, ніж у листопаді 2023 року та на 0,3 пункти нижче ніж, у жовтні 2023 року.

В останньому місяці 2023 року сектори будівництва та послуг очікують на покращення умов ведення бізнесу - індекси Барометру секторів становлять 46,3 та 48,0 (зі змінами +3,4 та +2,5 пунктів у порівнянні з листопадом 2023 року відповідно).

Негативно оцінюють очікувані зміни у грудні 2023 року керівники підприємств та підприємці сектору виробництва та торгівлі. Індекс Барометру сектору виробництва склав 42,6, що на 3,0 пункти нижче, ніж у листопаді 2023 року; Індекс Барометру сектору торгівлі – 42,7 зі 1,4 пунктами падіння.

 

 

Зафіксовано загальну тенденцію падіння Барометру бізнесу експортерів - індекс 43,0, що на 5,5 пункти нижче, ніж у листопаді 2023 року та на 2,0 пункти нижче ніж, у жовтні 2023 року.

 

 

Малі підприємства очікують на негативні зміни другий місяць поспіль - у грудні зниження індексу складає -4,1 пункти. Дещо оптимістично відчувають економічну ситуацію середні підприємства (у порівнянні з листопадом 2023 року Барометр бізнесу покращився на + 7,7 пункти). Великі підприємства на відміну від інших налаштовані на значні негативні зміни у грудні 2023 року (-7,7 пункти)

 

 

Гаряча тема місяця «Корупція» підтверджує важливість антикорупційних реформ в країні та заходів зі зменшення рівня корупції. Найбільш корумпованими установами були названі суди та митниця (на думку 31% учасників опитування відповідно). Державні місцеві адміністрації визначили як найбільш корумповані органи 17% респондентів. 

Щомісячно, крім регулярного опитування, яке проводиться в останні 2 дні місяця та перші 3-5 днів наступного місяця, респонденти можуть відповісти на «гаряче» питання місяця та звернутися на гарячу лінію ТПП України.

Опитування проводиться у верифікованих чат-ботах в Telegram та Viber і потребує лише 2 хвилини часу.

Доступ до звіту «Барометр бізнесу» за грудень 2023 року: https://ucci.org.ua/uploads/files/6579c2d5d8f45880315162.pdf

 

Про «Барометр бізнесу».

«Барометр бізнесу» від Торгово-промислової палати України – це бачення компаній та підприємців, які є членами та партнерами Торгово-промислової палати України, яке відображає очікування щодо зміни бізнес-середовища в наступному місяці у порівнянні з попереднім.

Базується на опитуванні, яке враховує стан показників («підіндексів») діяльності респондентів 4-х секторів (виробництво, будівництво, торгівля, послуги). «Барометр бізнесу» адаптований до потреб членів та партнерів Торгово-промислової палати України. Особливістю «Барометру бізнесу» є включення спеціалізованих галузевих питань та аналіз стану експорту, що надає додатковий погляд на умови ринку.

Основна мета Індексу – дати підприємствам та підприємцям, які є членами та партнерами ТПП України, простий та доступний інструмент для оцінювання змін стану бізнес-середовища в Україні. 

Інтерпретація (пояснення) значень «Барометру бізнесу»:

  • Значення вище 50 означає зростання або розширення у секторі економіки порівняно з попереднім місяцем. 
  • Значення менше ніж 50 означає скорочення.
  • Значення 50 вказує на те, що немає змін порівняно з попереднім місяцем.

 

Цю публікацію було створено Торгово-промисловою палатою України в рамках Проєкту «Підтримка інклюзивного економічного розвитку в Україні шляхом узгодження експортної стратегії з регіональним розвитком і ЦСР», що фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH у співпраці з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

Думки, висновки чи рекомендації, викладені в цьому документі, належать авторам (авторкам) та упорядникам (упорядницям) і не обов’язково відображають погляди уряду Німеччини, GIZ або інших агенцій ООН.

Медіа Партнери