м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Звіт «Барометр бізнесу» за листопад 2023

«Барометр Бізнесу» від Торгово-промислової палати України: бізнес проявляє стійкість в умовах економічних викликів та загроз безпеці

 

Торгово-промислова палата України, за підтримки Програми Розвитку ООН та GIZ Україна, запустила «Барометр бізнесу» - оцінки очікувань підприємців щодо змін бізнес-середовища.

Попри очікування погіршення стану бізнес-середовища, українські компанії продовжують залишатися стійкими та активними. 

За результатами другого опитування керівників підприємств та підприємців, які є членами та партнерами Торгово-промислової палати України, в листопаді 2023 року загальний індекс «Барометру бізнесу» склав 45,3, що вказує на невелике зростання на 0,6 пункти в порівнянні з жовтнем 2023 року.

Бізнес секторів виробництва та будівництва оптимістичніше налаштований щодо очікуваних змін - індекс «Барометру бізнесу» сектору виробництва досяг 45,6, збільшившись на 2,7 пункти, а індекс «Барометру бізнесу» будівельного сектору піднявся до 42,9 зі зростанням на 10,4 пункти.  

 

 

У секторах послуг та торгівлі продовжують очікувати на негативні зміни у бізнес-середовищі у листопаді 2023 року. У порівнянні з жовтнем індекси «Барометру бізнесу» в цих секторах становлять 45,5 та 44,1 відповідно, демонструючи зниження на 2,7 та 0,2 пунктів. 
Всі сектори, крім виробництва, у листопаді 2023 року очікують на зменшення обсягів нових замовлень. Ціни на власні товари/ послуги/ маржу будуть зростати у всіх секторах, крім торгівлі. Загальна чисельність працівників буде зменшуватися у всіх секторах, крім будівництва. 

 

 

Впевненіше в очікуваннях зростання або стабілізації бізнесу почуваються мікропідприємства (з чисельністю працівників до 9 осіб) - індекс «Барометру бізнесу» – 45,1. Малі та середні підприємства (з чисельністю відповідно 10-49 та 50-249 осіб) більше стурбовані ситуацією – індекс «Барометру бізнесу» склав 45,3 та 41,7відповідно. 

Великі підприємства (з чисельністю відповідно понад 250 осіб) на відміну від інших налаштовані на позитивні зміни в листопаді 2023 року – індекс «Барометру бізнесу» становить 57,4 зі зростанням на 14,3 пункти в порівнянні з жовтнем 2023 року.

!!! Починаючи з грудня 2023 року, індекси «Барометру бізнесу» можна відстежувати на дашборді, який дозволить їх перегляд у розрізі регіонів, секторів, розмірів бізнесу та інших показників в інтерактивному режимі.

 

 

Гаряча тема місяця, "Економічна безпека", підкреслює важливість реформ у сфері економічної безпеки.

78% респондентів відчувають загрозу економічній безпеці у тій чи іншій мірі, з них 37% - гостро відчувають наявність серйозних загроз.

Щомісячно, крім регулярного опитування, яке проводиться в останні 2 дні місяці та перші 3-5 днів наступного місяця, респонденти можуть відповісти на «гаряче» питання місяця та звернутися на гарячу лінію ТПП України.

Опитування проводиться у верифікованих чат-ботах в Telegram та Viber і займає лише 2 хвилини.

Доступ до звіту «Барометр бізнесу» за листопад 2023 року: https://ucci.org.ua/uploads/files/655515b7a26dc383133577.pdf

 

Про «Барометр бізнесу».

«Барометр бізнесу» від Торгово-промислової палати України – це бачення компаній та підприємців, які є членами та партнерами Торгово-промислової палати України, яке відображає очікування щодо зміни бізнес-середовища в наступному місяці у порівнянні з попереднім.

Базується на опитуванні, яке враховує стан показників («підіндексів») діяльності респондентів 4-х секторів (виробництво, будівництво, торгівля, послуги). «Барометр бізнесу» адаптований до потреб членів та партнерів Торгово-промислової палати України. Особливістю «Барометру бізнесу» є включення спеціалізованих галузевих питань та аналіз стану експорту, що надає додатковий погляд на умови ринку.

Основна мета Індексу – дати підприємствам та підприємцям, які є членами та партнерами ТПП України, простий та доступний інструмент для оцінювання змін стану бізнес-середовища в Україні. 

Інтерпретація (пояснення) значень «Барометру бізнесу»:

  • Значення вище 50 означає зростання або розширення у секторі економіки порівняно з попереднім місяцем. 
  • Значення менше ніж 50 означає скорочення.
  • Значення 50 вказує на те, що немає змін порівняно з попереднім місяцем.

 

Цю публікацію було створено Торгово-промисловою палатою України в рамках Проєкту «Підтримка інклюзивного економічного розвитку в Україні шляхом узгодження експортної стратегії з регіональним розвитком і ЦСР», що фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH у співпраці з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

Думки, висновки чи рекомендації, викладені в цьому документі, належать авторам (авторкам) та упорядникам (упорядницям) і не обов’язково відображають погляди уряду Німеччини, GIZ або інших агенцій ООН.

Медіа Партнери