м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

МИХАЙЛО НЕПРАН: ІСТОРІЯ ДАЄ НАМ ШАНС ВІДМОВИТИСЯ ВІД НЕРЕНТАБЕЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

17.03.2017

Перший віце-президент Торгово-промислової палати України про зміну структури вітчизняної економіки.

Українська економіка обов’язково зміниться в результаті останніх подій, і так чи інакше змушена буде переорієнтуватись на інші галузі. З 2015 року в нас і так вже починалась тенденція, коли обсяги продукції агровиробництва стали перевищувати в експорті обсяги промислової. В останні роки фактично із індустріально-аграрної країни, ми перетворилися на аграрно-індустріальну. І втрата значної частини промислового виробництва  на Донбасі безперечно ще більше змінить структуру нашої економіки.  Так, це буде тяжкий удар, який доведеться пережити. Держава стоїть перед складним вибором, і мусить його зробити, хоче цього чи ні.

Парадоксально, але саме в цій ситуації історія дає нам шанс на те, щоб зробити рішучий крок, про який говорили всі наші правителі ще з 80-тих років минулого століття, але ні один уряд, ні один президент не зважився взяти на себе відповідальності за болюче рішення. Наприклад, всі розуміли, що шахти потрібно закривати, що вони економічно нерентабельні. Всі давно знали, що металургія - наше промислове «серце», на сьогоднішній день залишилася в далекому  технологічному минулому. І тільки війна фактично вирвала з рук України цей багаж, що тяжко було нести і важко кинути.

Тут ми потрапили в таку ситуацію, коли потрібно приймати кардинальні рішення і дуже швидко впроваджувати та розвивати наші конкурентоздатні галузі – IT (розробку ПО), за рівнем якого ми входимо в першу п’ятірку в Європі. У нас достатньо конкурентна виробнича фармацевтика, суднобудування, до якого у нас останнім часом руки не доходили. Я вже не кажу про сільське господарство, в якому ми вже на перших місцях у світі, хоча наш с/г потенціал ще далеко не вичерпаний, про авіабудування та космічні технології, де ми теж традиційно одні із перших.

Але при цьому потрібно розуміти ступінь світової конкуренції на ринку високотехнологічної продукції. Наприклад, якщо ми хочемо продавати наші літаки в усьому світі, а не тільки в треті країни, то потрібно бути готовим до жорсткого комерційного протистояння, проводити більш гнучку політику. Що не вийшло так, як в Ірані кілько років тому. Поки Україна вела переговори з іранцями, росіяни швиденько організували Ірану кредит, і в результаті тепер в Ірані будуть збирати Sukhoi Superjet, а не український АН.

Тобто, змінювати доведеться все – методи економічної стимуляції , умови фінансування перспективних галузей, механізми залучення інвестицій, підходи до просування нашої продукції за кордоном тощо. Це надскладні стратегічні завдання, але це питання нашого виживання.

 

Теги: Михайло Непран

Анонси

Останні новини

Більше новин