м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Заява Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України щодо неприпустимості посилення тиску правоохоронних органів на бізнес

23.01.2024

Коаліція бізнес-спільнот за модернізацію України, що об’єднує 96 провідних бізнес-асоціацій, на основі публічно доступних фактів по справі Ігоря Мазепи заявляє наступне.

 1. Останнім часом незаконний тиск правоохоронних органів на бізнес значно посилився. Десятки справ демонструють все більш і більш нахабне зловживання владою й нехтування законом. Справа Ігоря Мазепи виглядає безпрецедентною навіть на цьому фоні.
 2. У цій справі ми вбачаємо численні порушення процесуального законодавства, починаючи з непідслідності економічних злочинів Державному бюро розслідувань (правоохоронний орган України, що розслідує кримінальні провадження, в яких фігурують правоохоронці, судді й найвищі службовці), проведенні процесуальних дій без ухвали суду та без допуску адвокатів, і закінчуючи невиправданим застосуванням сили, вилученням документів за періоди, по напрямкам діяльності та у співробітників, що не мають відношення до справи, та встановленням застави, що у 170 разів перевищує можливі збитки.
 3. Окремо підкреслюємо відсутність адекватної публічної комунікації, від мовчання урядовців і членів парламенту, які мали би опікуватися законністю та  економічним розвитком, і закінчуючи неправдивими заявами ДБР щодо загроз критичній інфраструктурі, які сіють паніку під час війни.
 4. На основі цього можна припустити, що справа Ігоря Мазепи є політичною: це сигнал українським підприємцям про початок епохи повного безправ’я та нехтування законами. Подібний сигнал український бізнес отримував від Януковича у 2013 році. Першими під загрозою опиняються ті, хто активно протистояв корупції та рейдерству, займав публічну позицію на захист законності.
 5. Незаконний тиск на український бізнес обернеться згортанням підприємницької діяльності, втратою робочих місць, перебоями постачання товарів і послуг для тилу та ЗСУ, втратою потенційних інвестицій, різким падінням надходжень до державного бюджету України, врешті — падінням спроможності вести війну проти російських агресорів та соціальними конфліктами.
 6. Україна сьогодні веде війну за виживання, за право існування української нації. Підприємці активно беруть участь у цій боротьбі: 90% підприємств беруть участь у волонтерських, соціальних та гуманітарних проєктах, 13% військовослужбовців — підприємці. Спроба очорнити всіх українських підприємців, розпалити соціальну ворожнечу, відкопати давно забуті ленінсько-сталінські тези про класове протистояння, протиставити різні соціальні групи під час війни може закінчитися втратою державності, як це сталося сто років тому.
 7. Підтримка України демократичним світом не є безумовною. Нас підтримують тому, що ми демократія й частина євроатлантичної цивілізації, імперативом якої є права людини. Втрата цієї підтримки коштуватиме не лише державності, а й мільйонів українських життів.
 8. Коаліція бізнес-спільнот за модернізацію України вимагає чіткого дотримання законності у справі Ігоря Мазепи, а також у справах усіх інших підприємців, журналістів, військовослужбовців, волонтерів тощо.
 9. Коаліція вимагає негайного запровадження наступних заходів:
 • мораторій на будь-які силові дії при перевірках бізнесу,
 • ухвалення законопроєкту про перезапуск Бюро економічної безпеки як єдиного органу розслідування економічних злочинів та заборону розслідування таких злочинів іншими органами,
 • запровадження персональної відповідальності співробітників правоохоронних органів та суддів за незаконне перешкоджання підприємницькій діяльності,
 • оголошення очільниками держави політичної оцінки незаконному тиску на підприємців.

Рада Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України

Від імені 96 бізнес-спільнот учасників (Торгово-промислова палата України, Спілка українських підприємців, міжнародна бізнес-спільнота Board, CEO Club та інші бізнес-спільноти)
https://www.facebook.com/coalitionua.business/
 

Теги: ТППУ, бізнес-спільнота

Анонси

Останні новини