Коаліція бізнес-спільнот за модернізацію України, що об’єднує 96 провідних бізнес-асоціацій, на основі публічно доступних фактів по справі Ігоря Мазепи заявляє наступне.
- Останнім часом незаконний тиск правоохоронних органів на бізнес значно посилився. Десятки справ демонструють все більш і більш нахабне зловживання владою й нехтування законом. Справа Ігоря Мазепи виглядає безпрецедентною навіть на цьому фоні.
- У цій справі ми вбачаємо численні порушення процесуального законодавства, починаючи з непідслідності економічних злочинів Державному бюро розслідувань (правоохоронний орган України, що розслідує кримінальні провадження, в яких фігурують правоохоронці, судді й найвищі службовці), проведенні процесуальних дій без ухвали суду та без допуску адвокатів, і закінчуючи невиправданим застосуванням сили, вилученням документів за періоди, по напрямкам діяльності та у співробітників, що не мають відношення до справи, та встановленням застави, що у 170 разів перевищує можливі збитки.
- Окремо підкреслюємо відсутність адекватної публічної комунікації, від мовчання урядовців і членів парламенту, які мали би опікуватися законністю та економічним розвитком, і закінчуючи неправдивими заявами ДБР щодо загроз критичній інфраструктурі, які сіють паніку під час війни.
- На основі цього можна припустити, що справа Ігоря Мазепи є політичною: це сигнал українським підприємцям про початок епохи повного безправ’я та нехтування законами. Подібний сигнал український бізнес отримував від Януковича у 2013 році. Першими під загрозою опиняються ті, хто активно протистояв корупції та рейдерству, займав публічну позицію на захист законності.
- Незаконний тиск на український бізнес обернеться згортанням підприємницької діяльності, втратою робочих місць, перебоями постачання товарів і послуг для тилу та ЗСУ, втратою потенційних інвестицій, різким падінням надходжень до державного бюджету України, врешті — падінням спроможності вести війну проти російських агресорів та соціальними конфліктами.
- Україна сьогодні веде війну за виживання, за право існування української нації. Підприємці активно беруть участь у цій боротьбі: 90% підприємств беруть участь у волонтерських, соціальних та гуманітарних проєктах, 13% військовослужбовців — підприємці. Спроба очорнити всіх українських підприємців, розпалити соціальну ворожнечу, відкопати давно забуті ленінсько-сталінські тези про класове протистояння, протиставити різні соціальні групи під час війни може закінчитися втратою державності, як це сталося сто років тому.
- Підтримка України демократичним світом не є безумовною. Нас підтримують тому, що ми демократія й частина євроатлантичної цивілізації, імперативом якої є права людини. Втрата цієї підтримки коштуватиме не лише державності, а й мільйонів українських життів.
- Коаліція бізнес-спільнот за модернізацію України вимагає чіткого дотримання законності у справі Ігоря Мазепи, а також у справах усіх інших підприємців, журналістів, військовослужбовців, волонтерів тощо.
- Коаліція вимагає негайного запровадження наступних заходів:
- мораторій на будь-які силові дії при перевірках бізнесу,
- ухвалення законопроєкту про перезапуск Бюро економічної безпеки як єдиного органу розслідування економічних злочинів та заборону розслідування таких злочинів іншими органами,
- запровадження персональної відповідальності співробітників правоохоронних органів та суддів за незаконне перешкоджання підприємницькій діяльності,
- оголошення очільниками держави політичної оцінки незаконному тиску на підприємців.
Рада Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України
Від імені 96 бізнес-спільнот учасників (Торгово-промислова палата України, Спілка українських підприємців, міжнародна бізнес-спільнота Board, CEO Club та інші бізнес-спільноти)
https://www.facebook.com/coalitionua.business/